Omstridt kinesisk kæmpe-firma i gang med at købe japanske Sharp

Kinesiske Foxconn - der samler langt størstedelen af Apples iPhone på sine kæmpefabrikker - byder 36 milliarder kroner for den kriseramte japanske teknologi-kæmpe Sharp. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det omstridte kinesiske kæmpefirma Foxconn byder godt 36 milliarder kroner for den kriseramte japanske teknologi-kæmpe Sharp, skriver Wall Street Journal.

Foxconns bestyrelsesformand, Terry Gou, ejer i forvejen personligt 38 procent af Sharps skærm-fabrik i Sakai i Japan.

Selskabet har tidligere uden held forsøgt at købe 10 procent af Sharp, der er attraktiv for Foxconn ikke mindst på grund af selskabets ekspertise inden for skærm-teknologier og produktions-forhold.

Foxconn er især kendt for at være selskabet, der samler langt størstedelen af Apples iPhones i enorme samlefabrikker, som gennem årene har været genstand for historier om forfærdelige arbejdsforhold, masseselvmord og lignende.

Det kan du læse mere om her: Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn?

Ifølge Wall Street Journal er Foxconn trods sin kæmpestørrelse ikke kendt blandt forbrugerne, da selskabet primært samler elektronik for andre selskaber.

Et opkøb af det langt mere kendte Sharp kan dermed bane vejen for, at Foxconn begynder at sende egne produkter i markedet.

Sharp havde sin storhedstid i 1980'erne, hvor selskabet var blandt de allerstørste elektronik-producenter.

I de senere er det imidlertid gået ned ad bakke for selskabet, der flere gange er blevet reddet på målstregen af velvillige banker.

Selskabet producerer mange forskellige former for elektronik og er blandt andet stor-leverandør af skærme til Apples iPhones - som altså samles af Foxconn.

Ifølge Wall Street Journal har også en japansk investeringsbank, der støttes af den japanske stat, budt på Sharp. Dog har investeringsbanken, der hedder Innovation Network, budt langt mindre end Foxconn.

Den japanske stat har tidligere udtrykt bekymring over udsigten til, at Sharp kan ende på ikke-japanske hænder.

Foxconn tilbyder ifølge Wall Street Journal både en anseelig sum samt at overtage Sharps gæld, hvis investorerne siger ja til tilbuddet.

Foxconn håber, at Sharps ejere vil fokusere på det økonomiske - og ikke det politiske - aspekt i sagen.

Hertil kommer, at Foxconn angiveligt ikke har planer om at udskifte Sharps topledelse.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse