Omstridt kinesisk kæmpe-firma i gang med at købe japanske Sharp

Kinesiske Foxconn - der samler langt størstedelen af Apples iPhone på sine kæmpefabrikker - byder 36 milliarder kroner for den kriseramte japanske teknologi-kæmpe Sharp. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det omstridte kinesiske kæmpefirma Foxconn byder godt 36 milliarder kroner for den kriseramte japanske teknologi-kæmpe Sharp, skriver Wall Street Journal.

Foxconns bestyrelsesformand, Terry Gou, ejer i forvejen personligt 38 procent af Sharps skærm-fabrik i Sakai i Japan.

Selskabet har tidligere uden held forsøgt at købe 10 procent af Sharp, der er attraktiv for Foxconn ikke mindst på grund af selskabets ekspertise inden for skærm-teknologier og produktions-forhold.

Foxconn er især kendt for at være selskabet, der samler langt størstedelen af Apples iPhones i enorme samlefabrikker, som gennem årene har været genstand for historier om forfærdelige arbejdsforhold, masseselvmord og lignende.

Det kan du læse mere om her: Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn?

Ifølge Wall Street Journal er Foxconn trods sin kæmpestørrelse ikke kendt blandt forbrugerne, da selskabet primært samler elektronik for andre selskaber.

Et opkøb af det langt mere kendte Sharp kan dermed bane vejen for, at Foxconn begynder at sende egne produkter i markedet.

Sharp havde sin storhedstid i 1980'erne, hvor selskabet var blandt de allerstørste elektronik-producenter.

I de senere er det imidlertid gået ned ad bakke for selskabet, der flere gange er blevet reddet på målstregen af velvillige banker.

Selskabet producerer mange forskellige former for elektronik og er blandt andet stor-leverandør af skærme til Apples iPhones - som altså samles af Foxconn.

Ifølge Wall Street Journal har også en japansk investeringsbank, der støttes af den japanske stat, budt på Sharp. Dog har investeringsbanken, der hedder Innovation Network, budt langt mindre end Foxconn.

Den japanske stat har tidligere udtrykt bekymring over udsigten til, at Sharp kan ende på ikke-japanske hænder.

Foxconn tilbyder ifølge Wall Street Journal både en anseelig sum samt at overtage Sharps gæld, hvis investorerne siger ja til tilbuddet.

Foxconn håber, at Sharps ejere vil fokusere på det økonomiske - og ikke det politiske - aspekt i sagen.

Hertil kommer, at Foxconn angiveligt ikke har planer om at udskifte Sharps topledelse.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest