Saxo Bank: It-iværksætterboblen ved at briste i USA

Investeringerne i Silicon Valley-baserede tech-virksomheder vil aftage i år, forudsiger Saxo Bank og kalder mange af it-iværksættervirksomhederne for pumpet kunstigt op.

Artikel top billede

Den danske investeringsbank Saxo Bank har igen i år formuleret en række markedsprofetier, som den betegner som 'uhyrlige forudsigelser for 2016'.

Udover at genindsætte Demokraterne i præsidentembedet i USA, lægge 20 procent vækst til de russiske rubler og bestemme, at vejrfænomenet El Niño sparker gang i en inflation, forudsiger Saxo Bank, at pusten vil gå kraftigt ud af Silicon Valleys it-iværksætterinvesteringer.

Det skriver banken på sin hjemmeside.

Pumper en ny it-boble op

Med udgangspunkt i sidste års fald i kapitalfondenes investeringer i it-iværksættervirksomheder, mener Saxo Bank, at den tendens fortsætter i 2016.

For mens investeringsselskaberne har travlt med at lægge deres penge hos de såkaldte enhjørninger (iværksættervirksomheder med en markedsværdi over en milliard dollar), er de med til at pumpe en boble op.

"2016 vil lugte lidt som år 2000 i Silicon Valley, hvor flere iværksættervirksomheder udsætter kapitaliseringen og håndgribelige forretningsmodeller til fordel for at tilføje brugere og opnå kritisk masse," skriver Saxo Banks chef for aktiestrategi, Peter Garnry, på bankens hjemmeside.

"Kan du huske dotcom-evangeliet, der handlede om klik og sidevisninger frem for fokus på omsætning og profit? fortsætter han og peger på, at eksempelvis investeringsselskabet Fidelity lige har nedskrevet sine aktier i det sociale medie Snapchat med 25 procent."

Kan stoppe investeringsslysten

Saxo Banks Peter Garnry peger på, at markedet ikke ligefrem står og tripper efter at købe venture kapitalfondfinansierede it-virksomheder, der har fået priserne pumpet op.

"Det med følgende blodbad kan stoppe venture kapitalfondsinvesteringerne eller skære halvdelen af værdien af nogle af de største enhjørninger," lyder skudsmålet på Saxo Banks hjemmeside.

Lokalt i Danmark har der trods Saxo Banks dystre forudsigelser for 2016 været godt gang i salget af it-virksomheder til kapitalfonde, som hele tiden specialiserer sig i at investere i den rette branche eller rigtige type virksomhed.

Det kan du læse mere om her: Derfor investerer kapitalfonde milliarder i danske it-virksomheder

Læs også: 
Norske Visma køber dansk konsulenthus: Får kontrol med 180 it-freelancere

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura