Toppen ved at være nået? Smartphone-salg flader ud for første gang nogensinde

For første gang nogensinde falder vækstraterne inden for smartphone-salget. Det tvinger producenterne til at søge mod nye mulige vækstmarkeder.

Artikel top billede

Smartphone-salget har været præget af tårnhøje vækstrater, siden smartphone-kategorien blev introduceret med lanceringen af iPhonen i 2007.

Nu ser det imidlertid ud til, at det er ved at være slut med det hastigt voksende marked.

Det globale salg af smartphones voksede nemlig 'kun' seks procent i fjerde kvartal 2015 (til 404,5 millioner solgte enheder) i forhold til det tilsvarende kvartal i 2014.

Det er den mindste vækst nogensinde mål i smartphone-salget i et kvartal og et tegn på, at de seneste års kæmpe vækstmarked, Kina, er ved at være mættet.

Samtidig er der blandt forbrugerne opstået en vis bekymring over den globale økonomi. Det har fået mange forbrugere til at holde igen med ny-indkøb af smartphones, lyder det fra analysehuset Strategy Analytics.

Samsung stadig størst

Ifølge analysevirksomheden er Samsung fortsat verdens største smartphone-producent - ikke mindst fordi selskabet i perioden har haft den største vækst i to år.

Værre ser det ud for Apple, der ifølge Strategy Analytics er nødt til at ekspandere yderligere ind i nye mulige stor-markedet som Indien eller Nigeria for at 'gentænde vækst i iPhone-salget" i 2016.

Det understreges af Apples netop offentliggjorte regnskab. Her fremgår det, at selskabet er blevet ramt af en kraftig opbremsning i salget af iPhones.

Det kan du læse mere om her: Apples iPhone-salg skuffer trods nyt rekord-regnskab

Samsung forventer ligeledes lavere en-cifrede vækstrater på selskabets salg af både smartphones og tablet-computere i hele 2016.

Selskabet offentliggør ikke de konkrete smartphone-salgstal for fjerde kvartal 2015, men meddeler, at salget er vokset i Indien - blandt andet fordi Samsung har lagt sig i et lavere prisniveau end Apple.

Selskabet begrunder de afdæmpede forventninger med øget konkurrence og faldende efterspørgsel og vil i det kommende år fokusere på at sætte skub i smartphone-salget via "lanceringer af konkurrencedygtige devises og en optimeret produkt-vifte," som det lyder fra selskabet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland