Toppen ved at være nået? Smartphone-salg flader ud for første gang nogensinde

For første gang nogensinde falder vækstraterne inden for smartphone-salget. Det tvinger producenterne til at søge mod nye mulige vækstmarkeder.

Artikel top billede

Smartphone-salget har været præget af tårnhøje vækstrater, siden smartphone-kategorien blev introduceret med lanceringen af iPhonen i 2007.

Nu ser det imidlertid ud til, at det er ved at være slut med det hastigt voksende marked.

Det globale salg af smartphones voksede nemlig 'kun' seks procent i fjerde kvartal 2015 (til 404,5 millioner solgte enheder) i forhold til det tilsvarende kvartal i 2014.

Det er den mindste vækst nogensinde mål i smartphone-salget i et kvartal og et tegn på, at de seneste års kæmpe vækstmarked, Kina, er ved at være mættet.

Samtidig er der blandt forbrugerne opstået en vis bekymring over den globale økonomi. Det har fået mange forbrugere til at holde igen med ny-indkøb af smartphones, lyder det fra analysehuset Strategy Analytics.

Samsung stadig størst

Ifølge analysevirksomheden er Samsung fortsat verdens største smartphone-producent - ikke mindst fordi selskabet i perioden har haft den største vækst i to år.

Værre ser det ud for Apple, der ifølge Strategy Analytics er nødt til at ekspandere yderligere ind i nye mulige stor-markedet som Indien eller Nigeria for at 'gentænde vækst i iPhone-salget" i 2016.

Det understreges af Apples netop offentliggjorte regnskab. Her fremgår det, at selskabet er blevet ramt af en kraftig opbremsning i salget af iPhones.

Det kan du læse mere om her: Apples iPhone-salg skuffer trods nyt rekord-regnskab

Samsung forventer ligeledes lavere en-cifrede vækstrater på selskabets salg af både smartphones og tablet-computere i hele 2016.

Selskabet offentliggør ikke de konkrete smartphone-salgstal for fjerde kvartal 2015, men meddeler, at salget er vokset i Indien - blandt andet fordi Samsung har lagt sig i et lavere prisniveau end Apple.

Selskabet begrunder de afdæmpede forventninger med øget konkurrence og faldende efterspørgsel og vil i det kommende år fokusere på at sætte skub i smartphone-salget via "lanceringer af konkurrencedygtige devises og en optimeret produkt-vifte," som det lyder fra selskabet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job