Toppen ved at være nået? Smartphone-salg flader ud for første gang nogensinde

For første gang nogensinde falder vækstraterne inden for smartphone-salget. Det tvinger producenterne til at søge mod nye mulige vækstmarkeder.

Artikel top billede

Smartphone-salget har været præget af tårnhøje vækstrater, siden smartphone-kategorien blev introduceret med lanceringen af iPhonen i 2007.

Nu ser det imidlertid ud til, at det er ved at være slut med det hastigt voksende marked.

Det globale salg af smartphones voksede nemlig 'kun' seks procent i fjerde kvartal 2015 (til 404,5 millioner solgte enheder) i forhold til det tilsvarende kvartal i 2014.

Det er den mindste vækst nogensinde mål i smartphone-salget i et kvartal og et tegn på, at de seneste års kæmpe vækstmarked, Kina, er ved at være mættet.

Samtidig er der blandt forbrugerne opstået en vis bekymring over den globale økonomi. Det har fået mange forbrugere til at holde igen med ny-indkøb af smartphones, lyder det fra analysehuset Strategy Analytics.

Samsung stadig størst

Ifølge analysevirksomheden er Samsung fortsat verdens største smartphone-producent - ikke mindst fordi selskabet i perioden har haft den største vækst i to år.

Værre ser det ud for Apple, der ifølge Strategy Analytics er nødt til at ekspandere yderligere ind i nye mulige stor-markedet som Indien eller Nigeria for at 'gentænde vækst i iPhone-salget" i 2016.

Det understreges af Apples netop offentliggjorte regnskab. Her fremgår det, at selskabet er blevet ramt af en kraftig opbremsning i salget af iPhones.

Det kan du læse mere om her: Apples iPhone-salg skuffer trods nyt rekord-regnskab

Samsung forventer ligeledes lavere en-cifrede vækstrater på selskabets salg af både smartphones og tablet-computere i hele 2016.

Selskabet offentliggør ikke de konkrete smartphone-salgstal for fjerde kvartal 2015, men meddeler, at salget er vokset i Indien - blandt andet fordi Samsung har lagt sig i et lavere prisniveau end Apple.

Selskabet begrunder de afdæmpede forventninger med øget konkurrence og faldende efterspørgsel og vil i det kommende år fokusere på at sætte skub i smartphone-salget via "lanceringer af konkurrencedygtige devises og en optimeret produkt-vifte," som det lyder fra selskabet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network