Apples iPhone-salg skuffer trods nyt rekord-regnskab

Apples seneste kvartalsregnskab viser, at en opbremsning i iPhone-salget venter forude.

Artikel top billede

Salget af iPhones levede ikke op til investorernes forventninger, da Apple sent tirsdag aften præsenterede sit seneste kvartalsregnskab.

I kvartalet solgte Apple 74,8 millioner iPhones, mens analytikerne på Wall Street ifølge Wall Street Journal havde forudset et salg på 75 millioner solgte iPhones.

I samme kvartal året før solgte Apple 74,5 millioner iPhones, og dermed er salget blot vokset med 0,4 procent. Det er den procentvis laveste vækst i iPhone-salget siden telefonen blev introduceret for ni år siden. 

Varsler omsætningstilbagegang

Indtil nu har Apples iPhone-salg kun gået en vej. Opad.

Siden iPhones lanceringen i 2007 har Apple i hvert nyt kvartal solgt flere iPhones, end virksomheden gjorde i det samme kvartal året før.

Men i næste kvartal ser denne trend ud til at blive brudt.

I forbindelse med regnskabsaflæggelsen oplyste Apples administrerende direktør Tim Cook, at Apple forventer et fald i  antallet af solgte iPhones i det kommende kvartal.

Det vil også udmønte sig i en faldende omsætning. I de første tre måneder af 2016 forventer Apple således en omsætning på mellem 50 og 53 milliarder dollar. En tilbagegang i forhold til en omsætning på 58 milliarder dollar i samme kvartal i 2015.

Bliver de negative forventninger indfriet vil det i så fald være første gang siden 2003, at Apple oplever en omsætningstilbagegang.

Rekordstort overskud

Der er dog også positive ting at hente i det nye regnskab.

Kvartalsregnskabet viser et rekord stort overskud på 18,4 milliarder dollar, hvilket svarer til 126,7 milliarder danske kroner.

Dermed overgår det sidste års rekordoverskud på 18 milliarder dollar, hvilket ikke blot var det største overskud i Apples historie, men det største kvartalsmæssige overskud i erhvervshistorien.

Apples omsætning er ligeledes steget fra 74,6 milliarder dollar i samme kvartal sidste år til 75,9 milliarder dollar i år. Det svarer til 522,6 milliarder kroner. 

iPad-salg fortsætter fald

Kvartalsregnskabet viser desuden et fald i salget af både Mac-computere og iPads. Dermed har introduktionen af den nye iPad Pro tidligere på året ikke kunne vende den nedadgående trends for salget af iPads.

I modsætning til med iPhone, iPad og Mac, så offentliggør Apple ikke salgstallene for Apple Watch.

Men i forbindelse med regnskabsaflæggelsen oplyste Apples Tim Cook, dog, at Apple Watch har haft sit hidtil stærkeste kvartal.

Indtil videre har Apple Watch dog kun været til salg i tre kvartaler.

Læs også:
Apple skovler penge ind på iPhone - men salg af iPad falder faretruende 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse