Det offentlige på trapperne med it-udbud for flere hundrede millioner kroner

En stor del af staten og kommunernes systemer til dokumenthåndtering er modne til udskiftning. Det åbner for et slagsmål om ordrer for flere hundrede millioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mere end halvdelen af staten, kommunerne og regioners it-systemer til dokumenthåndtering er så gamle, at de skal sendes i udbud indenfor det næste års tid.

Det fremgår af en rapport fra rådgivningsfirmaet Devoteam, som har analyseret det offentlige markedet for ESDH-systemer (elektronisk sags- og dokumenthåndtering).

"Over 60 procent af de offentlige myndigheder har haft deres nuværende ESDH-løsning i over fem år. Det betyder, at selvom flere måske har foretaget opgraderinger undervejs, så står de ifølge udbudsreglerne over for en genanskaffelse i de kommende år," siger partner i Devoteam, Per Eeg.

Han anslår, at det offentliges samlede investeringer i ESDH-systemer over de næste et til to år løber op i et sted mellem 100 og 200 millioner kroner.

Han forventer derfor et intenst kapløb mellem en stribe it-leverandører, som gerne vil have deres andel af de lukrative kontrakter, som snart sendes i udbud.

"Den samlede pris for hele det kommunale og statslige område kan komme op på et par hundrede millioner kroner. Og rigtig mange af de penge kan blive flyttet rundt mellem leverandørerne indenfor det næste et til to år. Så hvis jeg var en dygtig ESDH-leverandør ville jeg sætte alle sejl til for at vinde ordrerne på udvikling, drift og vedligeholdelse af de her systemer," siger Per Eeg.

Han nævner det kommunale indkøbsfællesskab SBSYS som en af de offentlige kunder, der står foran at skulle sende større ESDH-systemer i udbud. Desuden er en række store kommuner og statslige institutioner på vej med udbud på området.

Her er kandidaterne til de store ordrer

Ifølge rapporten fra Devoteam må it-leverandørerne dog samtidig belave sig på at blive mødt af krav om mobilitet, så de kommende ESDH-løsninger skal kunne afvikles på tværs af platforme, ligesom de offentlige ordregivere forventer stærkere integration til deres øvrige it-systemer.

"Populært sagt skal leverandøren kunne levere det, hvis de vil gøre sig gældende," siger Per Eeg.

Udbud af offentlige ESDH-systemer har tidligere bragt sindene i kog. Blandt andet blev den fælleskommunale SBSYS-gruppe i 2012 indklaget for konkurrencemyndighederne.

I dag er firmaer som KMD, Formpipe og Fujitsu blandt nogle af de største leverandører på det offentlige ESDH-marked.

Men også et firma som Netcompany, der i fjor vandt Kombits udbud af kommunernes grundlæggende sagsbehandlingssystem (SAPA), vil formentlig lægge sig i alvorligt i selen for at levere ESDH-løsninger til de kommunale kunder.

Per Eeg nævner desuden firmaer som Cbrain og Software Innovation som kandidater, der vil forsøge at vinde ordrer på ESDH-markedet. De to firmaer konkurrerer i forvejen hårdt om især statslige kunder.

Læs også:

KMD køber ScanJour

Omstridt ESDH-klub meldt til konkurrencestyrelsen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS