Det offentlige på trapperne med it-udbud for flere hundrede millioner kroner

En stor del af staten og kommunernes systemer til dokumenthåndtering er modne til udskiftning. Det åbner for et slagsmål om ordrer for flere hundrede millioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mere end halvdelen af staten, kommunerne og regioners it-systemer til dokumenthåndtering er så gamle, at de skal sendes i udbud indenfor det næste års tid.

Det fremgår af en rapport fra rådgivningsfirmaet Devoteam, som har analyseret det offentlige markedet for ESDH-systemer (elektronisk sags- og dokumenthåndtering).

"Over 60 procent af de offentlige myndigheder har haft deres nuværende ESDH-løsning i over fem år. Det betyder, at selvom flere måske har foretaget opgraderinger undervejs, så står de ifølge udbudsreglerne over for en genanskaffelse i de kommende år," siger partner i Devoteam, Per Eeg.

Han anslår, at det offentliges samlede investeringer i ESDH-systemer over de næste et til to år løber op i et sted mellem 100 og 200 millioner kroner.

Han forventer derfor et intenst kapløb mellem en stribe it-leverandører, som gerne vil have deres andel af de lukrative kontrakter, som snart sendes i udbud.

"Den samlede pris for hele det kommunale og statslige område kan komme op på et par hundrede millioner kroner. Og rigtig mange af de penge kan blive flyttet rundt mellem leverandørerne indenfor det næste et til to år. Så hvis jeg var en dygtig ESDH-leverandør ville jeg sætte alle sejl til for at vinde ordrerne på udvikling, drift og vedligeholdelse af de her systemer," siger Per Eeg.

Han nævner det kommunale indkøbsfællesskab SBSYS som en af de offentlige kunder, der står foran at skulle sende større ESDH-systemer i udbud. Desuden er en række store kommuner og statslige institutioner på vej med udbud på området.

Her er kandidaterne til de store ordrer

Ifølge rapporten fra Devoteam må it-leverandørerne dog samtidig belave sig på at blive mødt af krav om mobilitet, så de kommende ESDH-løsninger skal kunne afvikles på tværs af platforme, ligesom de offentlige ordregivere forventer stærkere integration til deres øvrige it-systemer.

"Populært sagt skal leverandøren kunne levere det, hvis de vil gøre sig gældende," siger Per Eeg.

Udbud af offentlige ESDH-systemer har tidligere bragt sindene i kog. Blandt andet blev den fælleskommunale SBSYS-gruppe i 2012 indklaget for konkurrencemyndighederne.

I dag er firmaer som KMD, Formpipe og Fujitsu blandt nogle af de største leverandører på det offentlige ESDH-marked.

Men også et firma som Netcompany, der i fjor vandt Kombits udbud af kommunernes grundlæggende sagsbehandlingssystem (SAPA), vil formentlig lægge sig i alvorligt i selen for at levere ESDH-løsninger til de kommunale kunder.

Per Eeg nævner desuden firmaer som Cbrain og Software Innovation som kandidater, der vil forsøge at vinde ordrer på ESDH-markedet. De to firmaer konkurrerer i forvejen hårdt om især statslige kunder.

Læs også:

KMD køber ScanJour

Omstridt ESDH-klub meldt til konkurrencestyrelsen

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job