Google tester vildt 5G-internet i al hemmelighed: 40 gange hurtigere end 4G

Google er i fuld gang med at teste lynhurtig 5G-internet i al hemmelighed. Systemet skal distribueres via soldrevne droner, som er i luften under det hemmelige Project SkyBender.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Google er i fuld gang med at teste det, som selskabet mener kan blive den vilde afløser for 4G-internet.

Med opsendelsen af flere særlige, sol-drevne droner og anvendelsen af en ny teknologi, håber selskabet at kunne levere trådløse data-overførsler, der er helt op til 40 gange hurtigere end det nuværende 4G.

Det trådløse internet skal leveres via sol-drevne droner, som Google for tiden i al hemmelighed tester på en afsides beliggende flyveplads i den amerikanske delstat New Mexico, skriver avisen The Guardian.

Eksperimenterne pågår på det sted, som den britiske rigmand Richard Branson har bygget som hjemsted for hans Virgin Galactic-rumrejse-projekt.

Ifølge avisen har Google således siden sommer opsendt adskillige droner i det såkaldte Project SkyBender, der hører under selskabets mytiske udviklingsafdeling, som du kan læse mere om her: Google X - hvor verdens vildeste ideer bliver til virkelighed

Flere prototyper

Google har her bygget en hel stribe prototyper af den transceiver, som skal sende de lynhurtige data-signaler.

Ifølge avisens oplysninger arbejder Google på at udvikle radio-transmissioner med højfrekvente såkaldte millimetre-wave-teknologi, der vil kunne overføre flere gigabit data hvert sekund, hvilket er 40 gange mere end 4G.

Man regner normat med, at millimeter-bølger opererer i frekvensområdet fra 30 til 500 GHz, men i Project Skybender opererer Google med frekvenser helt ned til 28 GHz.

Problemet med millimeter-bølgerne er, at de har relativt lille rækkevide.

På 28 GHz er rækkeviden således kun omkring 10 procent af rækkeviden for et 4G-signal, og derfor eksperimenterer Google med at fokusere signalet ret kraftigt, hvilket ifølge The Guardian er en meget vanskelig og energikrævende øvelse.

Centaur og Titan

Google tester SkyBender-systemet med to forskellige flyvemaskiner, nemlig det semi-automatiske Centuar-fly samt de fuldautomatiske og soldrevne Titan-droner, der har et vingespand på helt op til 50 meter.

Ifølge The Guardian hører Project SkyBender under Googles såkaldte Access-team, der også arbejder på ballon-projektet Project Loon.

Det kan du læse mere om her: Google på trapperne med Project Loon: Tusindvis af balloner snart klar til opsending

Du kan læse The Guardians beskrivelse af SkyBender her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS