Knald-eller-fald: Fredag afgøres skæbnen for kontroversiel it-whistleblower

Wikileaks-stifter Julian Assanges skæbne afgøres i morgen af en arbejdsgruppe under FN. Finder gruppen ham ulovligt tilbageholdt, forventer Julian Assange at være en fri mand.

Artikel top billede

Fredag vil en arbejdsgruppe under FN afgøre, om den kontroversielle Wikileaks-stifter Julian Assange er blevet ulovligt tilbageholdt i den ecuadorianske ambassade i London.

Hvis FN-arbejdsgruppen vedrørende vilkårlige tilbageholdelser beslutter sig for, at han ikke har været ulovligt tilbageholdt, er Julian Assange indstillet på at blive arresteret af britisk politi.

Sagen har kørt i tre et halvt år, efter Julian Assange er blevet forlangt udleveret til svenske myndigheder, som har en række spørgsmål til Wikileaks-stifteren angående flere påståede seksuelle overgreb mod svenske kvinder.

Det skriver The Guardian.

Appel giver ingen mening

Via Twitter forklarer Julian Assange selv situationen på følgende måde:

"Hvis FN i morgen meddeler, at jeg har tabt min sag mod Storbritannien og Sverige, vil jeg forlade ambassaden fredag eftermiddag og acceptere at blive arresteret af britisk politi, da yderligere appel ikke giver nogen mening," lyder det fra Wikileaks-stifteren, som fortsætter:

"Sejrer jeg derimod, og det viser sig, at staterne har handlet ulovligt, så forventer jeg umiddelbar udlevering af mit pas og yderligere forsøg på at anholde mig vil stoppe."

Frygter udlevering til USA

Tidligere har Julian Assange luftet bekymringer om at møde personligt op til forhør i Sverige, da han har frygtet, at det vil betyde udlevering til USA.

Den frygt skyldes, at USA har flere horn i siden på stifteren af Wikileaks-sitet.

Blandt andet efter whistleblower-sitet har stået bag publiceringen af 75.000 hemmelige militærrapporter om krigen i Afghanistan og offentliggørelse af en kvart million korrespondancer fra amerikanske ambassader.

Det kan du læse mere om her: Sådan slap Wikileaks-dokumenterne ud på nettet

Læs også:
Wikileaks-stifter slipper for sexanklager - men det gør næppe en forskel

It-nørder er ny magtfaktor i international storpolitik

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S