Microsoft til Apples kunder: Sådan skifter I til vores Surface Book

"Vi ønsker, at du skal være tryg ved at skifte fra Mac til Surface Book," lyder den direkte besked fra Microsoft på nye webside.

Artikel top billede

Microsofts Surface Book er et af de mest omtalte produkter i det seneste år.

Surface Book er Microsofts forsøg på at bygge verdens bedste bærbare computer, og som vores test af maskinen tidligere har vist, er Microsoft godt på vej mod at nå det mål (selvom der stadig er et par mangler).

Vi har endnu ikke fået Surface Book på det danske marked, og derfor kender vi heller ikke de danske priser, men der er dog næppe nogen tvivl om, at Microsoft med Surface Book befinder sig i den tunge ende af prisskalaen.

Læs også: Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Derfor er den oplagte sammenligning også Apples Mac-computere, der også bygger på et elegant og gennemtænkt design - og relativt høje priser.

Det er nok også derfor, at Microsoft netop har lanceret et nyt website, der retter sig direkte mod de forbrugere, der i dag er på Mac-vognen, men som Microsoft nu gerne vil have til at købe en Surface Book i stedet.

"Velkommen! Uanset om du overvejer en Microsoft Surface Book eller allerede har købt en, vil vi gerne sige tak!" lyder det på Microsofts webside. 

"Computere, og de minder du gemmer på dem, er enormt personlige. Vi ved, at det at flytte disse minder fra én platform til en anden kan være hårdt for nerverne, og at det kan virke skræmmende at lære ny software at kende."

"Vi ønsker at gøre skiftet så let som muligt. Hvis du i øjeblikket har en Mac og har spørgsmål om at skifte til Microsoft Surface Book og Windows 10, har vi designet denne side til at hjælpe dig med at komme i gang."

Sådan flytter du dine filer

Microsoft viser på websiden eksempelvis de besøgende, hvordan de flytter billeder, filer og mails fra en Mac til Surface Book, og hvordan Surface Book kan anvendes sammen med iPhone, iCloud og iTunes.

Der er ingen tvivl om, hvad selskabets ærinde er:

"Vi ønsker, at du skal være tryg ved at skifte fra Mac til Surface Book."

Det er kun et par måneder siden, Microsoft var ude med et lignende tiltag, hvor selskabets lancerede en app til Android, der skulle overbevise Android-brugerne om, at der skam er masser af gode apps til Windows-smartphones.

"Overvejer du at skifte din Android ud med en Windows Phone? AppComparison identificerer dine favorit Android-apps og matcher dem med apps, der er tilgængelige i Microsoft Store," lød det fra Microsoft.

Se vores test af Surface Book her:

Læs også:

Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Microsoft klar med app til Android-brugerne: Skal aflive frygt for særligt Windows-problem

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S