Søren Pind vil stramme - men Venstre-mand ønsker ikke mere overvågning: Jeg er stadig skeptisk

Venstre er splittet omkring den overvågningslovgivning, som partiets justitsminister Søren Pind gerne vil have gennemført. For under et år siden sagde partiets it-ordfører, at Danmark er 'gået for langt i at overvåge befolkningen." Den holdning har han stadig, siger han nu.

Artikel top billede

Venstres tidligere it-ordfører Michael Aastrup Jensen er imod mere overvågning, som regeringspartiet ellers barsler med at få genindført. (Foto: Mads Elkær)

Debatterne hos partiet Venstre om genindførslen af den helt store internetovervågning af danskerne foregår godt nok på lukkede, fortrolige møder i Venstres folketingsgruppe. 

Men det er svært ikke at høre uenigheden igennem telefonen, da Computerworld fanger partiets tidligere it-ordfører Michael Aastrup Jensen.

Vi vil gerne konfrontere ham med hans egne tidligere klokkeklare holdninger om at få overvågningen af danskerne bragt ned på et minimum.

For et lille års tid siden sagde Michael Aastrup Jensen blandt andet til Computerworld, at rejsen mod overvågning har været " både en selverkendelse for mig personligt og Venstre som parti, at vi har været ved at gøre romanen 1984 til virkelighed".

Læs også: "Vi er simpelthen gået for langt, når det handler om at overvåge befolkningen"

Også udtalelsen: "På en eller anden måde har terroristerne jo vundet, når vi gør Danmark til en overvågningsstat" vil vi gerne høre, om han står ved i dag.

Årsagen er, at partikollegaen, justitsminister Søren Pind, har luftet et kommende lovforslag, der efter sigende går på at genindføre internet-overvågningen for fuld skrue.

Det kan du læse mere om her: Derfor rammer Søren Pinds sessionslogning kun lovlydige borgere og dovne kriminelle

Ja, der er uenighed

Michael Aastrup Jensen, står du ved dine udsagn om, at overvågningen er gået for vidt, og du dermed erklærer dig lodret uenig med justitsminister Søren Pind?

"Ja, der er jo en igangværende debat i gruppen. Min personlige holdning er klar: Jeg er lige så skeptisk over for logning som i 2014 (hvor det blev afviklet, red) og i 2015, da jeg kom med de udtalelser, du refererer til," siger han.

Samtidig forbeholder den tidligere mangeårige it-ordfører fra Venstre sig retten til at se det konkrete lovforslag, som Søren Pind og Justitsministeriet barsler med.

"Når lovforslaget så kommer, vil jeg tage stilling til, hvad jeg så vil gøre," forklarer Michael Aastrup Jensen.

Hvornår kommer det endelige forslag så?

"Der er ikke sat nogen endelig dato på, så det ved jeg faktisk ikke. Men når det kommer, skal jeg nok melde min holdning ud," siger Michael Aastrup.

Meget, meget hemmeligt

I Folketinget er det usikkert, om justitsminister Søren Pind overhovedet kan samle et flertal for det kommende overvågningslovforslag, da flere partier holder fast i, at internetovervågningen er død og begravet.

Hvad er det egentlig, der har fået justitsminister Søren Pind til overhovedet at vifte med dette lovforslag. Har det eksempelvis noget at gøre med terrorangrebene i Paris i november?

"Vi taler sammen på lukkede møder, og dem vil jeg ikke referere fra," lyder svaret fra Michael Aastrup Jensen.

Er du den eneste i Venstre, som på nuværende tidspunkt er uenig med ministeren om, at mere overvågning ikke gavner noget?

"Det ønsker jeg naturligvis heller ikke at sige noget om."

Du må da vide lidt om, hvilke argumenter som fortalerne for at få genindført blandt andet sessionslogning hos Venstre bruger?

"Det må du spørge dem om."

Hvem er 'dem'?

"Søren Pind er ham, som kommer med lovforslaget og mere får du ikke ud af mig."

Læs også:
25 magtfulde danske organisationer i fælles brev til Søren Pind: Klart nej til ny -masseovervågning af danskerne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S