Prototype kører allerede: Denne maskine kan omdanne havvand til elektricitet

Nyt system kan omdanne havvand til elektricitet ved hjælp af solen. Eneste 'spildprodukter' er varme og drikkevand. Perspektiverne er enorme.

Artikel top billede

Fly-producenten Boeing er efter halvandet års udvikling klar med et nyt energi-system, der kan omdanne havvand til elektricitet ved hjælp af solens stråler eller vind-energi.

Hertil kommer, at energien kan lagres, samt at systemet ikke forurener overhovedet.

Det er generelt er en af de største udfordringer ved anvendelse af elektricitet, at den er svær og kostbar at lagre.

Boeing kalder systemet for SOFC (Solid Oxide Fuel Cell).

Central i systemet er en brændselscelle, der kan levere 50 kilowatt, men som kan bundles sammen med andre brændselsceller, så det testede system i alt kan producere 400 kilowatt.

Brændselscellen lagrer energi i form af brint, som den så omdanner til elektricitet.

Det er samme model, som blandt andre Toyota anvender i selskabets brintbil, som Computerworld testede for et par måneder siden.

Det kan du læse mere om her: Test: Tre dage i Toyotas brintbil - og alt, der kom ud af udstødningen, var 20 liter vand

Udfordringen med brint er, at det er ret kompliceret og dyrt at producere.

Det løser Boeing ved at anvende sol-energi til at udskille brint-molekyler fra havvand via elektrolyse.

Brinten gemmes dernæst i en tank, hvorfra den bliver pumpet ind i brændselscellen, hvor den reagerer med ilt og luft og derved producerer elektricitet og varme.

Eneste spildprodukt er drikkevand.

Anlægget testes for tiden af den amerikanske marines testcenter, Engineering and Expeditionary Warfare Center i Californien.

Perspektiverne er meget store for produktions-faciliteter med nem adgang til havvand - både fordi det ikke forurener, kan sikre meget billig energi fra en uudtømmelig kilde samt fordi man slipper for at skulle transportere brændstof eller lignende til motorer eller generatorer.

Det kan være tilfældet på ikke mindst skibe, men også andre vil kunne få glæde af lignende systemer - eksempelvis fjerntliggende øer, der med en SOFC kan få leveret både varme, strøm og drikkevand ved hjælp af kun sol og havvand.

Du kan læse mere om systemet her: Fuelcellsworks.

Danmark er faktisk ret langt fremme, når det handler om udnyttelse af brint til bil-trafik.

Således er der blevet opstillet seks-syv brint-stationer, hvor man kan tanke brint.

Direktør i Partnerskabet for brint og brændselsceller, Tejs Laustsen Jensen, har tidligere fortalt om brint-energi til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Fire hurtige: Det kan vi bruge brint til i Danmark

Læs også:

Google X - hvor verdens vildeste ideer bliver til virkelighed

Her er (nogle af) fremtidens vilde bil-teknologier fra CES

Apple vil bruge brændselsceller til mobile computere

Apple søger patent på brint-batteri

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura