Google lukker og slukker for den populære fototjeneste Picasa

Google drejer nøglen om for seskabets populære foto-tjeneste, Picasa. Istedet skal alle kræfter lægges i en anden foto-tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Google lukker og slukker for foto-tjenesten Picasa.

Selskabet vil i løbet af de kommende måneder udfase både desktop-applikation samt den udbredte online-tjeneste Web Albums.

Istedet vil Google sætte fulde sejl på at fremme udbredelsen og anvendelsen af den nyere foto-tjeneste, Google Photos.

"Efter megen overvejelse og eftertanke har vi besluttet at pensionere Picasa over de kommende måneder for istedet at fokusere på en enkelt foto-tjeneste, nemlig Google Photos," skriver chefen for Google Photos, Anil Sabharwal, i denne blogpost.

Google vurderer ifølge ham, at selskabet vil kunne levere ‘en langt bedre' brugeroplevelse ved fokusere på en enkelt tjeneste på tværs af de forskellige platforme.

Picasa har efterhånden også en del år på bagen. Tjenesten blev nemlig lanceret i Googles barndom, nemlig i 2002, og blev købt af Google i 2004.

Google lancerede Google Photos i maj i fjor. Det kan du læse mere om her: Googles nye Fotos: Ubegrænset storage til dine billeder og videoer - helt gratis

Google vil nu lægge sig i selen for at få overført Picasa-brugerne til Google Photos, hvilket ifølge selskabet vil blive meget nemt.

Selskabet stopper al support på Picasa 15. marts, mens Web Albums bliver pensioneret 1. maj.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect