Tre pc-kæmper forhandler om fusion af de mægtige pc-divisioner

Tre pc-kæmper forhandler om at slå pc-produktionen sammen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De tre japanske pc-kæmper Fujitsu, Toshiba og Vaio er langt i drøftelserne om at slå deres pc-forretninger sammen.

Ifølge Bloomberg er det planen, at de tre pc-producenter skal fusioneres ind i et helt nyt selskab.

Det skal dernæst i første omgang sigte mod det japanske marked og senere begynde at levere pc'er til markederne udenfor Japan, hedder det.

Hidemi Moue, der er koncernchef i Japan Industrial Partners (JIP), begrunder over Bloomberg planerne med, at pc-markedet bliver mindre og mindre.

Væksten er stoppet i salget, i det forbrugerne i stedet er begyndt at sprede deres penge ud på flere produkter end blot pc'er - primært smartphones og tablet-computere.

Det har ført til at udskilningsløb blandt pc-producenterne, der kæmper om markedet med næb og kløer.

Det kan du læse mere om her: Største nedtur nogensinde: 2015 blev et katastrofe-år for pc-producenterne

Ifølge Gartner faldt det globale pc-marked med 8,3 procent i januar i forhold til januar i fjor. Det ventes, at markedet vil falde yderligere i løbet af hele 2016.

"Pc-markedet bliver mindre og mindre, hvilket betyder, at det giver mening at samarbejde for at få mest ud af udvikling, produktions-volumen og marketing-kanaler," siger Hidemi Moue til Bloomberg.

Det er uklart, hvilke brands det nye selskab vil sælge pc'er under, men det ventes, at Vaio vil sætte sig på aktiemajoriteten i selskabet.

Der spekuleres i, at det vil bygge pc'er med kombinerede navne som Vaio Lifebook, Vaio Dynabook og lignende.

Ifølge Hidemi Moue har det nye selskab også planer om at samarbejde om andre produkttyper som eksempelvis smartphones.

Det ventes, at en aftale vil være på plads ved udgangen af marts.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S