Tre pc-kæmper forhandler om fusion af de mægtige pc-divisioner

Tre pc-kæmper forhandler om at slå pc-produktionen sammen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De tre japanske pc-kæmper Fujitsu, Toshiba og Vaio er langt i drøftelserne om at slå deres pc-forretninger sammen.

Ifølge Bloomberg er det planen, at de tre pc-producenter skal fusioneres ind i et helt nyt selskab.

Det skal dernæst i første omgang sigte mod det japanske marked og senere begynde at levere pc'er til markederne udenfor Japan, hedder det.

Hidemi Moue, der er koncernchef i Japan Industrial Partners (JIP), begrunder over Bloomberg planerne med, at pc-markedet bliver mindre og mindre.

Væksten er stoppet i salget, i det forbrugerne i stedet er begyndt at sprede deres penge ud på flere produkter end blot pc'er - primært smartphones og tablet-computere.

Det har ført til at udskilningsløb blandt pc-producenterne, der kæmper om markedet med næb og kløer.

Det kan du læse mere om her: Største nedtur nogensinde: 2015 blev et katastrofe-år for pc-producenterne

Ifølge Gartner faldt det globale pc-marked med 8,3 procent i januar i forhold til januar i fjor. Det ventes, at markedet vil falde yderligere i løbet af hele 2016.

"Pc-markedet bliver mindre og mindre, hvilket betyder, at det giver mening at samarbejde for at få mest ud af udvikling, produktions-volumen og marketing-kanaler," siger Hidemi Moue til Bloomberg.

Det er uklart, hvilke brands det nye selskab vil sælge pc'er under, men det ventes, at Vaio vil sætte sig på aktiemajoriteten i selskabet.

Der spekuleres i, at det vil bygge pc'er med kombinerede navne som Vaio Lifebook, Vaio Dynabook og lignende.

Ifølge Hidemi Moue har det nye selskab også planer om at samarbejde om andre produkttyper som eksempelvis smartphones.

Det ventes, at en aftale vil være på plads ved udgangen af marts.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job