Tre pc-kæmper forhandler om fusion af de mægtige pc-divisioner

Tre pc-kæmper forhandler om at slå pc-produktionen sammen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De tre japanske pc-kæmper Fujitsu, Toshiba og Vaio er langt i drøftelserne om at slå deres pc-forretninger sammen.

Ifølge Bloomberg er det planen, at de tre pc-producenter skal fusioneres ind i et helt nyt selskab.

Det skal dernæst i første omgang sigte mod det japanske marked og senere begynde at levere pc'er til markederne udenfor Japan, hedder det.

Hidemi Moue, der er koncernchef i Japan Industrial Partners (JIP), begrunder over Bloomberg planerne med, at pc-markedet bliver mindre og mindre.

Væksten er stoppet i salget, i det forbrugerne i stedet er begyndt at sprede deres penge ud på flere produkter end blot pc'er - primært smartphones og tablet-computere.

Det har ført til at udskilningsløb blandt pc-producenterne, der kæmper om markedet med næb og kløer.

Det kan du læse mere om her: Største nedtur nogensinde: 2015 blev et katastrofe-år for pc-producenterne

Ifølge Gartner faldt det globale pc-marked med 8,3 procent i januar i forhold til januar i fjor. Det ventes, at markedet vil falde yderligere i løbet af hele 2016.

"Pc-markedet bliver mindre og mindre, hvilket betyder, at det giver mening at samarbejde for at få mest ud af udvikling, produktions-volumen og marketing-kanaler," siger Hidemi Moue til Bloomberg.

Det er uklart, hvilke brands det nye selskab vil sælge pc'er under, men det ventes, at Vaio vil sætte sig på aktiemajoriteten i selskabet.

Der spekuleres i, at det vil bygge pc'er med kombinerede navne som Vaio Lifebook, Vaio Dynabook og lignende.

Ifølge Hidemi Moue har det nye selskab også planer om at samarbejde om andre produkttyper som eksempelvis smartphones.

Det ventes, at en aftale vil være på plads ved udgangen af marts.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS