Tre pc-kæmper forhandler om fusion af de mægtige pc-divisioner

Tre pc-kæmper forhandler om at slå pc-produktionen sammen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De tre japanske pc-kæmper Fujitsu, Toshiba og Vaio er langt i drøftelserne om at slå deres pc-forretninger sammen.

Ifølge Bloomberg er det planen, at de tre pc-producenter skal fusioneres ind i et helt nyt selskab.

Det skal dernæst i første omgang sigte mod det japanske marked og senere begynde at levere pc'er til markederne udenfor Japan, hedder det.

Hidemi Moue, der er koncernchef i Japan Industrial Partners (JIP), begrunder over Bloomberg planerne med, at pc-markedet bliver mindre og mindre.

Væksten er stoppet i salget, i det forbrugerne i stedet er begyndt at sprede deres penge ud på flere produkter end blot pc'er - primært smartphones og tablet-computere.

Det har ført til at udskilningsløb blandt pc-producenterne, der kæmper om markedet med næb og kløer.

Det kan du læse mere om her: Største nedtur nogensinde: 2015 blev et katastrofe-år for pc-producenterne

Ifølge Gartner faldt det globale pc-marked med 8,3 procent i januar i forhold til januar i fjor. Det ventes, at markedet vil falde yderligere i løbet af hele 2016.

"Pc-markedet bliver mindre og mindre, hvilket betyder, at det giver mening at samarbejde for at få mest ud af udvikling, produktions-volumen og marketing-kanaler," siger Hidemi Moue til Bloomberg.

Det er uklart, hvilke brands det nye selskab vil sælge pc'er under, men det ventes, at Vaio vil sætte sig på aktiemajoriteten i selskabet.

Der spekuleres i, at det vil bygge pc'er med kombinerede navne som Vaio Lifebook, Vaio Dynabook og lignende.

Ifølge Hidemi Moue har det nye selskab også planer om at samarbejde om andre produkttyper som eksempelvis smartphones.

Det ventes, at en aftale vil være på plads ved udgangen af marts.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS