Din mening: Anvender du de nye Universal apps i Windows 10?

En stor del af Windows 10 er de nye Universal Apps, som fungerer på tværs af Microsofts platforme. Hvilke Universal Apps - hvis nogle - bruger du?

Artikel top billede

Microsoft har altid kæmpet med at få folk til at benytte selskabets  app-butikker.

Et stort problem har været manglen på udviklerinteresse.

Firmaer og udviklere kigger først og fremmest efter, hvor den største ROI, return of investment, ligger.

Det er enten på iOS (her er der størst indtjeningsmulighed) eller på Android (her er det største marked), og det efterlader Microsofts Universal Apps sidst i prioriteringskøen. 

Dog kom Microsoft med en løsning med Windows 10.

Det var Universal Apps, en app-type som fungerer på tværs af alle Microsofts platforme, men som kun skal kodes én gang.

Men Microsft har et "hønen og ægget"-problem. Folk henter ikke apps fra Windows Store, fordi der ikke er særlig mange apps, som de vil bruge, og der udvikles ikke apps, fordi brugerne ikke henter apps.

Hvorfor Univeral App når de gamle virker?
Samtidig har Windows 10 et omvendt leagcy-problem med sine apps.

Hvori ligger incitamentet til at udvikle nye versioner af eksisterende programmer som Universal Apps, når de gamle .net/win32-progammer stadig fungerer udmærket på Windows 10?

Ligeledes kan der være økonomiske grunde til at lade være.

Hvis et firma sælger et program via sin egen hjemmeside, tjener firmaet 100 procent på salget.

Hvis samme firma omdanner programmet til en Universal App og sælger den igennem Windows Store, skal Microsoft have 30 procent af salget.

Det samme sker i Apples App Store og Googles Play Store, men forskellen ligger i, at du som udvikler er tvunget til at sælge dine apps via Play Store og App Store, da du ikke kan installere apps udefra. (Det kan du godt på Android, men langt de fleste brugere henter kun apps fra Play Store).

Men du kan sælge dine programmer til en Windows computer på din egen hjemmeside og på den måde undgå at give 30 procent af indtjeningen til Microsoft.

Inspiration: 10 supergode apps til Windows 10


Vækst i gode apps
Der er dog heldigvis en sund vækst i mængden af apps i Microsofts butik.

Netflix har opdateret sine gamle apps til en samlet Universal App, som fungerer ganske godt, og Danmarks Radio har lanceret en DR TV-Universal App, som fungerer på tværs af alle platformene.

Du begynder også at finde gode apps fra Adobe, og Facebook har også lovet snart at komme med en ordentlig app.

Men vi vil gerne høre din mening.

Har du hentet Windows 10 Universal Apps fra butikken, og i så fald hvilke? Eller holder du dig til de klassiske programmer, som også virkede i Windows 8? Giv dit besyv med i kommentarfeltet og i afstemningen i artiklen.

Læs også: 10 gode tips og tricks til Windows 10

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job