Så er det officielt: Nokia klar til smartphone-comeback

Finske Nokia er klar til igen at lancere smartphones, efter at koncernen frasolgte device-divisionen til Microsoft for tre år siden.

Artikel top billede

Det var et hårdt presset Nokia, der solgte sin mobiltelefon-forretning til Microsoft i 2013.

Nu er Nokia så igen klar til at prøve kræfter med smartphone-markedet.

Det nye eventyr har ikke noget med Microsoft og Lumia-telefonerne at gøre, men er derimod et reelt comeback-forsøg fra finnerne.

Dog er det ganske afgørende, at Nokia formentlig ikke selv vil producere telefonerne, men snarere satse på partnerskaber med hardwareselskaber. 

Nokias CEO, Rajeev Suri, bekræfter planerne selskabets pressemøde på Mobile World Congress i Barcelona.

Techcrunch skriver, at Rajeev Suri udtaler, at Nokia ikke har travlt med at lancere nye smartphones igen, og at det kan være enten i 2016 eller 2017, at vi igen ser en Nokia-telefonen på markedet.

Læs også: Nokia planlægger mobil-comeback: Tre grunde til at det er en dårlig ide

Samtidig lægger han op til, at Nokia vil lade andre hardware-producenter anvende Nokia-brandet via licenser.

"Der er ikke nogen specifik tidsramme. Vi behøver ikke skynde os. Vi vil udforske dette med den rigtige partner eller partnere," siger Rajeev Suri i Barcelona ifølge Techcrunch.

Rajeev Suri forklarer samtidig, at der stadig er masser af værdi i Nokia-brandet, og at det er oplagt, at der skal være tale om premium-produkter af samme grund.

Er det nu også en god idé?

Der har længe været skriverier og rygter om Nokias forsøg på et mobil-comeback, og her på Computerworld har vi også set nærmere på, hvilke muligheder, Nokia har for igen at komme til at spille en væsentlig rolle i branchen - og ikke mindst, hvad der taler imod, at det bliver en succes.

Læs analysen her.

Når Nokia først nu vælger at forsøge sig med smartphones igen, skyldes det konkurrenceklausuler med Microsoft efter amerikanernes køb af Nokias mobil-division for 40 milliarder kroner i 2013.

Nokia har tidligere afvist mobil-rygterne, men nu er planerne altså blevet bekræftet til Mobile World Congress i Barcelona.

Forud for Nokias salg af mobilforretningen til Microsoft i 2013 var der gået nogle ekstremt hårde år for den finske telekoncern.

Det var ikke mindst Apples iPhone og de mange Android-produkter, der var med til at køre Nokia helt ud på sidelinjen. Læs hele historien om Nokias fald fra tinderne her

Læs også:

Nokia planlægger mobil-comeback: Tre grunde til at det er en dårlig ide

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Milliardhandel en realitet: Nokia og Alcatel-Lucent skaber ny global netværksgigant

Mystisk foto: Er dette Nokias comeback som mobilproducent?

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S