IBM betaler 17 milliarder kroner for selskab i sundhedssektoren

IBM-direktør Ginni Rometty har slået sin egen investeringsrekord hos Big Blue ved at lægge 17 milliarder kroner for et it-sundhedsselskab. Læs her, hvad IBM skal bruge de millionvis af nyindkøbte sygedata til.

Artikel top billede

It-giganten IBM har i det seneste års tid været ude og investere heftigt i selskaber med viden om it-sundhed og patientjournaler.

Senest har IBM lagt godt 17 milliarder kroner på bordet i købet af Truven Health Analytics, som har specialiseret sig i at cloudbaserede data management og analytics for tusindvis af storkunder i sundhedssektoren.

Mere præcis har Truven Health Analytics godt 8.500 kunder, som inkluderer hospitaler, forsikringsbranchen og offentlige myndigheder, som samlet har sundhedsoplysninger for omkring 215 millioner mennesker.

Selskabet blev senest i 2012 solgt for 8,5 milliarder kroner, og har med 20 kontorer i USA såvel som kontorer i Canada, EU og Asien siden vokset sig endnu større.

Blandt sine mest populære produkter sælger Truven Health Analytics en årlig benchmark-undersøgelse af top 100-hospitalerne i USA.

Aftalen mellem IBM og Truven Health Analytics forventes afsluttet i løbet af året, skriver onlinemediet Bloomberg News.

Skal fodre Watson

Der er ingen tvivl om, at IBM-opkøbene i it-sundhedsindustrien hænger uløseligt sammen med selskabets satsninger på sin supercomputer Watson.

Computerworld kunne for nyligt berette om, at Watson sluger omkring 800 millioner sider sundhedsjournaler i sekundet, hvilket du kan læse mere om her:

Sådan arbejder IBM på det helt store gennembrud for kunstig intelligens

Ideen med at indlæse tonsvis af sundhedsjournaler i regnemonstret er, at Watson med tiden udvikler sin kunstige intelligens ved hjælp af endnu flere data, så supercomputeren også kan stille diagnoser og komme med behandlingsforslag.

Flere sundheds-apps

IBM-boss Ginni Rometty har i denne omgang lagt sin største investering i sin tre års regeringsperiode.

Det skyldes det store potentiale inden for automatiseringen og dermed muligheden for at forøge viden og behandlingsformer markant omkring sygdomsbehandling med hjælp fra Watson.

"De fleste datasæt i sundhedsindustrien er i forskelligartede databaser. IBM's strategi er at samle disse data og gør dem tilgængelige, så både IBM og vores økosystem af partnere kan bygge sundhedsløsninger på toppen af dem," forklarer general manager for Watsons sundhedsprogram, Deborah DiSanzo, til Crains Detroit Business.

Med sine nyindkøbte oplysninger om 215 millioner menneskers sygehistorik runder IBM at have variende typer af sundhedsoplysninger for omkring 300 millioner folk.

Læs også:
"Problemet er ikke, at vores maskiner bliver intelligente, men at de bliver autonome"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Region Midtjylland

Frontend-udvikler med iværksættermindset

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job