Bagmandspolitiet lukker 423 danske fup-hjemmesider i stor aktion

Bagmandspolitiet tvangslukker 423 danske hjemmesider, der mistænkes for at være fuphjemmesider, som alene har haft til hensigt at snyde danske forbrugere.

Artikel top billede

Bagmandspolitiet lukker 423 websites, der mistænkes for alene at have til formål at snyde danske forbrugere på forskellige måde.

Det er sket under en ransagning, hvor bagmandspolitiet har overtaget kontrollen over de pågældende websites, der nu er blevet lukket, mens politiet undersøger dem nærmere.

Ifølge bagmandspolitiet er hjemmesiderne registreret i udlandet - primært Kina. En enkelt person står således bag hele 73 af de pågældende registrerede websites.

Ifølge en udsendt pressemeddelelse finder lukningerne sted på baggrund af en politianmeldelse fra E-mærket.

E-mærket havde nemlig mistanke om, at mere end 500 websites på danske .dk-domæner fungerede som fup-sites, som havde til formål at snyde danske forbrugere.

De pågældende websites har eksempelvis indeholdt falske netbutikker med meget billige varer.

Ifølge Dorte Frandsen, senioranklager i bagmandspolitiet, tror politiet, at de udenlandske gerningsmænd med robotter hele tiden scanner nettet og lynhurtigt opkøber attraktive domænenavne lige efter, at registreringerne er udløbet.

"Det kan være hjemmesider, der har haft mange besøgende, som bagmændene herefter bruger til at udbyde kopivarerne. I nogle tilfælde er det helt oplagt, at der er foregået noget ulovligt. Eksempelvis er der en hjemmeside, der oprindeligt tilhørte et gospelkor i en landsby, der nu sælger sko af mærket Supra," lyder det fra Dorte Frandsen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S