Salget af Apple Watch skuffer - får tæsk af Fitbit

I julehandlen blev Apples smartwatch, Apple Watch, sat til vægs af Fitbits populære fitness-trackere.

Artikel top billede

Apples meget omtalte smartwatch, Apple Watch, ser ud til at have fået gedigne tæsk af fitness-trackeren Fitbit i julehandlen.

Det viser en nye tal fra analysevirksomheden IDC, der har opgjort salget på markedet for kropsbåren teknologi - såkaldt wearable technology.

Ifølge IDC's undersøgelse solgte Fitbit 8,1 millioner enheder i det fjerde kvartal af 2015, mens Apple solgte 4,1 millioner af Apple Watch, der dog til gengæld er en hel del dyrere end Fitbits enheder.

Herefter følger kinesiske Xiaomi med 2,7 millioner solgte enheder, Samsung med 1,3 millioner enheder og Garmin med 1 million solgte enheder.

Skal Fitbit takke Apple Watch?

I forhold til samme kvartal sidste år er Fitbits salg steget med 52,8 procent.

Dermed kan noget tyde på, at Fitbits salgsdirektør for Nordeuropa, Peter Groom, fik ret, da han sidste år forudså, at lanceringen af Apple Watch vil få salget af Fitbits enheder til at stige.

"Android Wear spredte budskabet om wearables ud til mange, og det har nok været en af mange grunde til, at Fitbits markedsandele steg i US og UK i den periode. Apple Watch kommer ligeledes til at sprede budskabet for os ud til endnu flere," sagde han til Computerworld umiddelbart før lanceringen af Apple Watch.

Apple oplyser ikke salgstallene for Apple Watch, og derfor er IDC's salgstallene et estimat.

Apples administrerende direktør Tim Cook har dog tidligere udtrykt tilfredshed med julesalget.

I en tale til Apples medarbejdere for en måned siden , erklærede han ifølge Apple-mediet 9to5mac, at Apple Watch var en af årets "hotteste julegaver".

Ifølge Tim Cook overgik julesalget af Apple Watch det tilsvarende julesalg for den første generation af iPhonen.

IDC: Forventninger var for høje

I alt er der ifølge IDC blevet solgt 11,6 millioner udgaver af Apple  i perioden fra lanceringen i april 2015 og frem til nytår.

Det ligger ifølge IDC lavere end forventninger hos dele af analytiker-miljøet- 

"Apple er i top fem og for en ny spiller på markedet har de allerede gjort et solidt indhug på markedet."

"Men når det er sagt, så havde mange forventet at tallene var noget højere. Vi vurderer, at der er blevet solgt 11,6 millioner enheder, men mange folk estimerede at der ville blive solgt op mod 15 og 20 millioner enheder," siger Jetish Ubrani, der er analytiker for IDC, til erhvervsmediet Business Insider.

Computerworld anmeldte Apple Watch sidste år og gav uret karakteret 4 ud af 6 stjerner.

Det ventes, at den næste udgave Apple Watch vil blive præsenteret til efteråret. Formodentligt sammen med den næste generation af iPhone.

Læs også:

Fitbit: Vi glæder os til Apple Watch - for så vil vores salg stige

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S