Ny Raspberry Pi 3 er 10 gange hurtigere end den første Pi

Raspberry Pi Foundation har lanceret en ny model af sin populære micro-computer. Raspberry Pi 3 er navnet, og den er både hurtigere og har indbygget Wi-Fi.

Artikel top billede

(Foto: Photographer: Matt Richardson mrichardson23@gmail.com)

Raspberry Pi Foundation har lanceret en ny version af den  populære micro-computer, Raspberry Pi.

Den nye Raspberry Pi 3 ligner i høj grad den gamle Raspberry Pi 2-model, som udkom for præcist et år siden: Samme størrelse, samme porte og samme uanede muligheder af brugsscenarier.

Forskellen er dog til at føle på, for Pi 3 har fået monteret en 64-bit quadcore ARM-processor (1,2 GHz), som ifølge Raspberry Pi Foundation er 50 procent hurtigere end den foregående model, Raspberry Pi 2.

Ligeledes er Raspberry Pi 3 også blevet udstyret med indbygget Wi-FI og Bluetooth, så du ikke længere behøver at tilslutte ekstra adaptere for at komme på internettet eller tilslutte et tastatur.

Koster stadig samme lave pris
Den nye model koster stadig kun 35 dollar - i Danmark omkring de 280 kroner - og har et større strømforbrug end tidligere modeller på grund af den kraftigere processor.

Vær bevidst om dette, hvis dit Raspberry Pi-projekt skal være så strømbesparende som muligt.

Men den nye processor åbner også for nye muligheder.

Over otte millioner Raspberry Pi's er blevet solgt på verdensplan, og de fleste bruges som hjerner i 'gør det selv-IoT-projekter', i undervisning eller til prototype-udvikling.

Med den nye processor kan du i princippet opsætte Raspberry Pi 3 som et reelt alternativ til en stationær computer til folk, som ikke har de store hardwarekrav.

Læs også: Ny ekstremt billig computer klar: Raspberry Pi Zero koster blot 35 kroner - og den fungerer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job