Så slemt står det til: Virksomheder har slet ikke styr på kundernes persondata

Kun hver femte virksomhed er i stand til at håndtere kunde-data på en sikker måde.

Artikel top billede

Kun en ud af fem virksomheder er i stand til på en sikker måde at håndtere fortrolige data om deres kunders identiteter.

Sådan lyder konklusionen i en global undersøgelse, som Capgemini Group og RSA har udarbejdet med deltagelse af 800 topchefer fra virksomheder i USA, Storbritannien, Frankrig, Holland, Belgien, Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Ifølge undersøgelsen er stort set alle virksomhederne for tiden meget fokuserede på at høste værdi af nye digitale initiativer - blandt andet i cloud'en.

Til gengæld forsømmer de undervejs ofte it-sikkerheden og arbejdet med at få ordentligt styr på deres systemer og de data, som de indeholder.

Ifølge Capgemini fører det til, at mange af virksomhederne under-investerer i sikkerheds-tiltag - herunder i god governance.

62 procent af de adspurgte topchefer bedyrer i undersøgelsen, at det er 'afgørende' for deres organisation, at kunder og brugere har sikker adgang til virksomhedens digitale tjenester.

Men kun 26 procent af virksomhederne har indkøbt løsninger, der vitterligt kan sikre den digitale adgang, mens resten - altså næsten tre ud af fire - ikke har sikret systemerne.

Har brug for nye metoder

Hertil kommer, at 84 procent af de 800 virksomheder siger, at der er stort behov for at tilbyde nye og sikre autentifikations-metoder i virksomheden.

En af udfordringerne er her, at brugernes vaner ændrer sig: De anvender mange forskellige løsninger og sites, flakker frem og tilbage og vil gerne kunne logge ind så nemt og enkelt og sikkert som muligt.

Capgeminis sikkerheds-direktør, Mike Turner, siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at ejerskabet af persondata bevæger sig væk fra de enkelte organisationer og over til mere fleksible og sikre tjenester, der passes af brugeren selv.

"Det er åbenlyst, at det snart er slut med den tid, hvor brugerne skal logge ind i hver eneste virksomheds systemer med et brugernavn og password, der kun passer til netop dette system," siger han.

"Brugerne vil gerne kunne logge ind fra alle steder på mange forskellige måder - herunder med deres profiler fra sociale medier og deres email-adresser," siger han.

Virksomhedernes manglende systemer til god governance og håndtering af brugernes data kan meget vel blive en varm kartoffel herhjemme.

EU er nemlig på trapperne med den nye persondata-forordning, der inden for de kommende par år skal tvinge europæiske organisationer til at få styr på netop kunder og brugeres data.

Du kan læse mere om de nye regler, og hvad de kommer til at betyde herhjemme, her: Overblik: Få styr på EU's nye persondata-forordning - her er alt du behøver at vide

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen