Her er vinderne af Turing Award 2015 - verdens mest fornemme it-pris

Grundlæggerne af ideerne bag moderne kryptering vinder den prestigefyldte Turing Award 2015 - pudsigt nok samtidig med, at krypterings-debatten raser i USA i en terrorist-sag med Apple i centrum.

Artikel top billede

De to amerikanske udviklere Whitfield Diffie og Martin Hellman vinder 2015 ACM Turing Award, der normalt sammenlignes med Nobel-prisen og regnes for at være den mest prestige-fyldte pris i it-udviklingsverdenen.

Prisen uddeles af The Association for Computing Machinery (ACM).

De to forskere modtager prisen samt en million dollar for deres bidrag til udviklingen af effektive krypterings-teknologier.

Whitfield Diffie og Martin Hellmann står blandt andet bag udviklingen af ideen om en bredt anvendelig krypterings-løsning, der i dag anvendes til at sløre data, så den kan sendes sikkert mellem brugere og websites samt til at beskyte data på smartphones, computere, harddiske og meget andet.

Deres ide var, at anvende to nøgler i ét system, hvor den ene del - public key - skulle anvendes til at kryptere data, mens den anden del - private key - skulle anvendes til at dekryptere data på modtager-enheden.

Systemet designede de på en måde, så det er umuligt at knække ‘private key'-delen, selv om de to dele er koblet sammen.

"Muligheden for at kommunikere privat over en sikker kanal er fundamental for milliarder af mennesker verden over," lyder det fra ACM i begrundelsen, som du kan læse her.

De to forskere udgav i 1976 rapporten "New Directions in Cryptography," hvor ideen om digitale signaturer og bredt anvendte krypteringsløsninger for første gang blev nævnt.

Ifølge ACM beskytter ‘Diffie-Hellman protokollen dagligt internet-kommunikation og trillioner af dollar i finansielle transaktioner."

Pudsigt nok modtager de to grundlæggere af den moderne krypterings-tanke verdens mest fornemme it-pris samtidig med, at der i USA pågår en heftig debat om netop krypterings-grader.

Sagen har Apple i centrum, i det de amerikanske myndigheder.

vil have Apple til at hjælpe med at bryde krypteringen i en iPhone, der har tilhørt en attentat-mand, der for nylig dræbte en stribe personer under et angreb i USA.

Det kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Whitfield Diffie arbejdede i mange år som øverste sikkerhedschef i Sun Microsystems, mens Martin Hellman i dag er professor emeritus på Standfor University.

Martin Hellman har kvitteret for prisen i denne blogpost, hvor han fortæller om, hvad han vil bruge sin del af pengepræmien på.

Kun én dansker har nogensinde modtaget ACM Turing Award, nemlig datalogi-professor Peter Naur, der døde fornylig.

Du kan læse et stort interview med Peter Naur her:  Bare fordi det er elektronisk, er det ikke nødvendigvis lykken

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job