Her er vinderne af Turing Award 2015 - verdens mest fornemme it-pris

Grundlæggerne af ideerne bag moderne kryptering vinder den prestigefyldte Turing Award 2015 - pudsigt nok samtidig med, at krypterings-debatten raser i USA i en terrorist-sag med Apple i centrum.

Artikel top billede

De to amerikanske udviklere Whitfield Diffie og Martin Hellman vinder 2015 ACM Turing Award, der normalt sammenlignes med Nobel-prisen og regnes for at være den mest prestige-fyldte pris i it-udviklingsverdenen.

Prisen uddeles af The Association for Computing Machinery (ACM).

De to forskere modtager prisen samt en million dollar for deres bidrag til udviklingen af effektive krypterings-teknologier.

Whitfield Diffie og Martin Hellmann står blandt andet bag udviklingen af ideen om en bredt anvendelig krypterings-løsning, der i dag anvendes til at sløre data, så den kan sendes sikkert mellem brugere og websites samt til at beskyte data på smartphones, computere, harddiske og meget andet.

Deres ide var, at anvende to nøgler i ét system, hvor den ene del - public key - skulle anvendes til at kryptere data, mens den anden del - private key - skulle anvendes til at dekryptere data på modtager-enheden.

Systemet designede de på en måde, så det er umuligt at knække ‘private key'-delen, selv om de to dele er koblet sammen.

"Muligheden for at kommunikere privat over en sikker kanal er fundamental for milliarder af mennesker verden over," lyder det fra ACM i begrundelsen, som du kan læse her.

De to forskere udgav i 1976 rapporten "New Directions in Cryptography," hvor ideen om digitale signaturer og bredt anvendte krypteringsløsninger for første gang blev nævnt.

Ifølge ACM beskytter ‘Diffie-Hellman protokollen dagligt internet-kommunikation og trillioner af dollar i finansielle transaktioner."

Pudsigt nok modtager de to grundlæggere af den moderne krypterings-tanke verdens mest fornemme it-pris samtidig med, at der i USA pågår en heftig debat om netop krypterings-grader.

Sagen har Apple i centrum, i det de amerikanske myndigheder.

vil have Apple til at hjælpe med at bryde krypteringen i en iPhone, der har tilhørt en attentat-mand, der for nylig dræbte en stribe personer under et angreb i USA.

Det kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Whitfield Diffie arbejdede i mange år som øverste sikkerhedschef i Sun Microsystems, mens Martin Hellman i dag er professor emeritus på Standfor University.

Martin Hellman har kvitteret for prisen i denne blogpost, hvor han fortæller om, hvad han vil bruge sin del af pengepræmien på.

Kun én dansker har nogensinde modtaget ACM Turing Award, nemlig datalogi-professor Peter Naur, der døde fornylig.

Du kan læse et stort interview med Peter Naur her:  Bare fordi det er elektronisk, er det ikke nødvendigvis lykken

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S