Her er vinderne af Turing Award 2015 - verdens mest fornemme it-pris

Grundlæggerne af ideerne bag moderne kryptering vinder den prestigefyldte Turing Award 2015 - pudsigt nok samtidig med, at krypterings-debatten raser i USA i en terrorist-sag med Apple i centrum.

Artikel top billede

De to amerikanske udviklere Whitfield Diffie og Martin Hellman vinder 2015 ACM Turing Award, der normalt sammenlignes med Nobel-prisen og regnes for at være den mest prestige-fyldte pris i it-udviklingsverdenen.

Prisen uddeles af The Association for Computing Machinery (ACM).

De to forskere modtager prisen samt en million dollar for deres bidrag til udviklingen af effektive krypterings-teknologier.

Whitfield Diffie og Martin Hellmann står blandt andet bag udviklingen af ideen om en bredt anvendelig krypterings-løsning, der i dag anvendes til at sløre data, så den kan sendes sikkert mellem brugere og websites samt til at beskyte data på smartphones, computere, harddiske og meget andet.

Deres ide var, at anvende to nøgler i ét system, hvor den ene del - public key - skulle anvendes til at kryptere data, mens den anden del - private key - skulle anvendes til at dekryptere data på modtager-enheden.

Systemet designede de på en måde, så det er umuligt at knække ‘private key'-delen, selv om de to dele er koblet sammen.

"Muligheden for at kommunikere privat over en sikker kanal er fundamental for milliarder af mennesker verden over," lyder det fra ACM i begrundelsen, som du kan læse her.

De to forskere udgav i 1976 rapporten "New Directions in Cryptography," hvor ideen om digitale signaturer og bredt anvendte krypteringsløsninger for første gang blev nævnt.

Ifølge ACM beskytter ‘Diffie-Hellman protokollen dagligt internet-kommunikation og trillioner af dollar i finansielle transaktioner."

Pudsigt nok modtager de to grundlæggere af den moderne krypterings-tanke verdens mest fornemme it-pris samtidig med, at der i USA pågår en heftig debat om netop krypterings-grader.

Sagen har Apple i centrum, i det de amerikanske myndigheder.

vil have Apple til at hjælpe med at bryde krypteringen i en iPhone, der har tilhørt en attentat-mand, der for nylig dræbte en stribe personer under et angreb i USA.

Det kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Whitfield Diffie arbejdede i mange år som øverste sikkerhedschef i Sun Microsystems, mens Martin Hellman i dag er professor emeritus på Standfor University.

Martin Hellman har kvitteret for prisen i denne blogpost, hvor han fortæller om, hvad han vil bruge sin del af pengepræmien på.

Kun én dansker har nogensinde modtaget ACM Turing Award, nemlig datalogi-professor Peter Naur, der døde fornylig.

Du kan læse et stort interview med Peter Naur her:  Bare fordi det er elektronisk, er det ikke nødvendigvis lykken

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,