Verdens hurtigst voksende enterprise-app får nu også opkaldsfunktion

Den populære kommunikationsplatform Slack får ny betafunktion, der gør det muligt at ringe til sine kollegaer i stedet for skrive til dem

Artikel top billede

Den populære kommunikationstjeneste Slack får snart en Skype-lignende funktion, der gør det muligt for tjenestens brugere at ringe til hinanden. 

Slack kan bedst beskrives som en moderne og mere lækker udgave af det aldrende chatsystem IRC, som mange Computerworld-læsere måske husker fra internettets ungdom.

Nogle brugere ser det desuden som et alternativ til for eksempel Microsofts tungere Sharepoint-platform, emails eller lignende tjenester.

Firmaet bag Slack har startet en betaperiode, hvor cirka halvdelen af alle Slack-brugere får den nye opkalds-funktion, der både gør det muligt at lave en-til-en samtaler og gruppesamtaler, hvor op til 15 mennesker kan tale sammen.

Du kan tjekke om din Slack-konto er opsat til betaen her.

Funktionen fungerer ind til videre kun via Slacks desktop- eller webklienter, mens Slack venter med at komme med opkaldsfunktion til både iOS- og Androidapp og til sit Linux-program.

Stigende popularitet
Slack har på to år skabt sig selv et navn inden for kommunikationsprogrammer. I dag bruger 2.3 millioner mennesker dagligt Slack-appen, hvoraf 300.000 mennesker har tilmeldt sig siden december 2015.

Defor er Slack også  tidligere blevet udråbt til at være verdens hurtigst voksende stykke enterprisesoftware.

Det kan du læse mere om her: Her er succesformularen bag øjeblikkets hotteste stykke forretningssoftware

Platformen er gratis at bruge for private og mindre virksomheder, men hvis du sender over 10.000 beskeder på en måned, begynder den automatisk at slette beskederne igen. Det kan du undgå ved at betale for tjenesten.

Ud over væksten i brugertal arbejder Slack ifølge Bloomberg på at hente en kapitaltilførsel fra investorer på op imod 150 millioner dollars - cirka en milliard kroner.

Lykkes det vil Slack have en værdi på fire milliarder dollars -  27 milliarder kroner.

Læs også: Derfor kan it-virksomheder uden omsætning være milliarder af kroner værd

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg