Tablet-salget reddes af populært design-koncept - og Windows løber med det meste

Tablet-salget fik drøje tæsk i 2015 og vil også have det svært i 2016 - men så sker der noget interessant for ikke mindst Windows i kategorien 2-i-1-tablets.

Artikel top billede

2015 blev lidt af en kold dukkert for tablet-producenterne, der efter en række år med vilde vækstrater igen kom ned på jorden.

Analysefirmaet IDC venter, at også 2016 vil byde på et fald i antallet af tablets, der sendes afsted fra fabrikkerne.

Konkret ventes det, at der vil blive sendt 195 millioner tablets afsted fra producenterne i år - et fald på 5,9 procent i forhold til 2015, hvor salget altså også led noget.

Til gengæld ser IDC positivt på, hvordan markedet vil udvikle sig i de kommende år.

Det er især de tablets, der er koblet sammen med et fysisk tastatur - også kaldet 2-i-1-maskiner eller 'detachable devices' - der står til at opleve en markant fremgang.

IDC forventer at markedet efter 2016 igen vil kunne opnå vækst, og at det netop er denne type tablet-produkter, der kommer til at drive det.

"Denne hybrid-kategori, der bringer slate tablets og pc'er sammen, ventes at vokse fra 16,6 millioner shipments i 2015 til 63,8 millioner i 2020," lyder det fra analysefirmaet.

"Bag den voksende efterspørgsel på detachable devices, er vi også vidne til en øget konkurrence, der vil hjælpe med at drive designet og innovationen frem og føre til et fald i gennemsnitlige priser."

Windows bliver den store vinder

"Alle i industrien anerkender, at traditionelle, personlige computere som desktops og notebooks potentielt vil blive erstattet af detachables i de kommende år, og det er grunden til, at vi vil se mange produkter blive introduceret i år," skriver IDC videre.

Kategorien detachable tablets udgjorde sidste år otte procent af det samlede tablet-marked. Det ventes at være steget til 30 procent i 2020.

Især Microsoft og Windows-hardwareproducenterne kan glæde sig over den udvikling.

Hvor Windows-platformen i år ventes at være installeret på 53 procent af de 2-i-1/detachable tablets, der sendes på markedet, vurderer IDC, at det vil stige til over 74 procent i 2020.

Android ventes at holde fast i den nuværende markedsandel på lidt over 18 procent, mens iOS ventes at falde fra over 28 procent til lidt mere end syv procent af markedet for lige netop denne produktkategori på tablet-markedet.

Læs også:

Tablet-salget styrtdykker: Forbrugerne vender ryggen til tablet-computerne

Skal det være en Surface Pro 4 eller en iPad Pro? Her er de to nye top-produkter

Vores data-forbrug på det mobile bredbånd eksploderer: Så voldsomt stiger forbruget

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S