Tablet-salget reddes af populært design-koncept - og Windows løber med det meste

Tablet-salget fik drøje tæsk i 2015 og vil også have det svært i 2016 - men så sker der noget interessant for ikke mindst Windows i kategorien 2-i-1-tablets.

Artikel top billede

2015 blev lidt af en kold dukkert for tablet-producenterne, der efter en række år med vilde vækstrater igen kom ned på jorden.

Analysefirmaet IDC venter, at også 2016 vil byde på et fald i antallet af tablets, der sendes afsted fra fabrikkerne.

Konkret ventes det, at der vil blive sendt 195 millioner tablets afsted fra producenterne i år - et fald på 5,9 procent i forhold til 2015, hvor salget altså også led noget.

Til gengæld ser IDC positivt på, hvordan markedet vil udvikle sig i de kommende år.

Det er især de tablets, der er koblet sammen med et fysisk tastatur - også kaldet 2-i-1-maskiner eller 'detachable devices' - der står til at opleve en markant fremgang.

IDC forventer at markedet efter 2016 igen vil kunne opnå vækst, og at det netop er denne type tablet-produkter, der kommer til at drive det.

"Denne hybrid-kategori, der bringer slate tablets og pc'er sammen, ventes at vokse fra 16,6 millioner shipments i 2015 til 63,8 millioner i 2020," lyder det fra analysefirmaet.

"Bag den voksende efterspørgsel på detachable devices, er vi også vidne til en øget konkurrence, der vil hjælpe med at drive designet og innovationen frem og føre til et fald i gennemsnitlige priser."

Windows bliver den store vinder

"Alle i industrien anerkender, at traditionelle, personlige computere som desktops og notebooks potentielt vil blive erstattet af detachables i de kommende år, og det er grunden til, at vi vil se mange produkter blive introduceret i år," skriver IDC videre.

Kategorien detachable tablets udgjorde sidste år otte procent af det samlede tablet-marked. Det ventes at være steget til 30 procent i 2020.

Især Microsoft og Windows-hardwareproducenterne kan glæde sig over den udvikling.

Hvor Windows-platformen i år ventes at være installeret på 53 procent af de 2-i-1/detachable tablets, der sendes på markedet, vurderer IDC, at det vil stige til over 74 procent i 2020.

Android ventes at holde fast i den nuværende markedsandel på lidt over 18 procent, mens iOS ventes at falde fra over 28 procent til lidt mere end syv procent af markedet for lige netop denne produktkategori på tablet-markedet.

Læs også:

Tablet-salget styrtdykker: Forbrugerne vender ryggen til tablet-computerne

Skal det være en Surface Pro 4 eller en iPad Pro? Her er de to nye top-produkter

Vores data-forbrug på det mobile bredbånd eksploderer: Så voldsomt stiger forbruget

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S