Googles kunstige intelligens-system stormer frem: Er ét spil fra at banke verdensmester i dette avancerede spil

Datakæmpens kunstige intelligens-program AlphaGo har allerede vundet 5-0 over europamesteren i det strategiske brætspil Go. Nu har AlphaGo taget sin anden sejr i træk over den regerende verdensmester.

Artikel top billede

Google er et skridt tættere på at vippe IBM's legendariske Deep Blue og Watson af pinden som toppen af udviklingen indenfor kunstig intelligens.

Google DeepMind's A.I. program AlphaGo er nemlig godt i gang med at overskygge både Deep Blues skak-sejr over Garry Kasparov og Watson's sejr i quiz-programmet Jeopardy, skriver Computerworlds amerikanske søsterside computerworld.com.

2-0 til maskinerne

Programmet har nu spillet to kampe imod den regerende verdensmester i det flere tusinde år gamle brætspil Go.

Spillet er på trods af et relativt simpelt regelsæt utroligt strategisk krævende og har mange tusinde gange flere mulige spilkombinationer end skak.

Den første kamp mellem AlphaGo og verdensmesteren Lee Sedol blev spillet 9. marts og fortsatte i tre en halv time, før Lee Sedol kastede håndklædet i ringen.

95.000 mennesker fulgte med direkte på nettet, og i skrivende stund er videoen af kampen blevet streamet mere end halvanden million gange.

Meget tyder på, at Google's A.I. faktisk tager ved lære af sine kampe. Lee sedol og AlphaGo spillede deres anden kamp 10. marts, og efter næsten seks timers spil var Lee Sedol igen spillet af banen. Verdensmesteren havde ikke på noget tidspunkt i kampen følt sig i førersædet, fortalte han pressen.

En kamp kan afgøre det hele

AlphaGo og Lee sedol skal spille fem kampe i alt, men Google's A.I. kan afgøre det hele med en sejr i næste kamp, som spilles 12. marts.

Du kan se kampene her:

Læs også: Facebook i vildt internet-projekt: unstig intelligens skal kortlægge, hvor vi bor

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S