Udenlandske it-folk føler sig snydt af Danmark - gør klar til sagsanlæg

En række højtuddannede udenlandske it-folk er flyttet til Danmark for at arbejde. Men nu er de blevet ramt af nye udlændinge-stramninger.

Artikel top billede

Et større antal udenlandske it-specialister og -ingeniører vil sagsøge den danske stat.

Det oplyser sagens advokat Tage Tage Gøttsche til Computerworld. 

De udenlandske it-specialister er kommet til Danmark for at arbejde og ønsker nu at anlægge sag mod staten, fordi reglerne for permanent opholdstilladelse blev ændret den 26. januar 2016  med tilbagevirkende kraft til den 10. december 2015. 

De berørte har i følge avisen Metroxpress i første omgang fået godkendt deres ansøgning af Udlændingestyrelsen.

Men de står nu alligevel til at få ansøgningen afvist, fordi de nye regler kræver, at de skal have været i Danmark i seks år i stedet for fem.

Kan miste gebyr

Det betyder, at de står til at miste det gebyr på 5.450 kroner, som de indbetalte i forbindelse med indgivelsen af ansøgning. 

Tage Gøttsche er advokat hos advokatfirmaet ImLaw som er med til at føre sagen.

Ifølge ham er sagsøgerne højtuddannede udlændinge, hvor af en del af dem er ansat i it-branchen. 

"Konsekvensen for dem er, at de får afvist deres ansøgning om opholdstilladelse, selvom de levede op til kravene på ansøgningstidspunktet, og de må derfor indbetale 5.450 kroner endnu engang, hvis de ønsker at søge igen til næste år," siger han til Computerworld. 

Sprogkrav kan skabe problemer

Tage Gøttsche understreger desuden, at nogle ansøgerne vil få sværere ved at få tilkendt en permanent opholdstilladelse til næste år, fordi de kan blive ramt af et nyt skærpet sprogkrav. 

"Mange af disse mennesker er ansat i internationale virksomheder i Danmark, hvor koncernsproget er engelsk, og de skærpede krav til dansk kundskaber kan derfor skabe problemer for nogle af dem. Så det er ikke alene et spørgsmål om bare kroner og ører," siger han.

Indtil nu er der 41 personer, som er en del af sagen, men sagen kan ende med at omfatte et par hundrede. Tage Gøttsche kan dog ikke præcist sige, hvor mange, der er blevet berørt af ændringen.

Er du selv berørt af sagen, eller kender du nogen der er, så vil Computerworld gerne høre fra dig. Skriv til jwi@computerworld.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S