Forsvarets Efterretningstjeneste åbner nyt hackerakademi: Sådan søger du ind

FE søger ansøgere til spritnyt hackerakademi, der slår dørene op om få måneder.

Artikel top billede

Hvis du har 'hacker-kompetencer', får du nu mulighed for at udnytte dem til interessante - og endda helt lovlige - formål.

Forsvarets Efterretningstjeneste åbner nemlig til august et helt nyt hackerakademi.

"FE forventer, at der i de kommende år vil blive stillet endnu højere krav til den teknologiske ekspertise, samtidig med at der vil blive stadig større konkurrence om egnede it-specialister. For at imødegå dette opretter FE nu et hackerakademi med opstart den 1. august 2016," skriver FE i en pressemeddelse.

Samtidig fremgår det af selve ansøgningssiden: 

"FE's hackerakademi er for dig, der har et særligt talent, men endnu ikke har niveauet til at kalde dig blackhat-specialist. Akademiet vil uddanne dig til at indgå i vores blackhat-enhed, bestående af andre medarbejdere med særlige kompetencer."

"Du vil under uddannelsen være lønnet som specialkonsulent i henhold til relevant overenskomst. Ved eventuell efterfølgende ansættelse gennemføres separate lønforhandlinger." 

Det skal du arbejde med

Akademiet startes op, fordi FE forventer at få betydelige udfordringer med rekruttering i de kommende år, når der skal skaffes it-folk til at klare opgaven med at beskytte Danmark og danske interesser.

"En væsentlig del af denne opgave udføres af hackere, som er specialiseret i at indhente oplysninger ved at skabe adgang til lukkede netværk, it-systemer og computere," forklarer FE.

"Den lille gruppe, der får optagelse på akademiet, er i forvejen blandt de bedste på deres felt. Akademiets opgave vil derfor ikke være at lære dem at hacke, men at målrette deres tankegang og kompetencer, så de kan bruges i FE.

Her er uddannelsen

Den nye uddannelse varer fire og en halv måned og består af tre moduler, skriver FE:

- Et basismodul om netværk, it-infrastruktur og avanceret sikkerhed.
- Et defensivt modul om, hvordan man forsvarer sig over for hackere.
- Et offensivt modul om egentlige hacker-teknikker.

"Som efterretningstjeneste skal FE medvirke til at forebygge og modvirke trusler mod Danmark og danske interesser. Det gør vi bl.a. ved at indhente oplysninger om forhold i udlandet af betydning for Danmark. FE anvender flere forskellige indhentningsdiscipliner, hvoraf netværksindhentning er en dem," forklares det blandt andet.

"Det kunne også være indhentning af oplysninger om cyberaktørers evner, hensigter og adfærd: Hvem forsøger at spionere mod eller angribe Danmark, hvad er deres kapacitet, og hvilke danske myndigheder, organisationer og virksomheder er mål for cyberspionage og cyberangreb?"

Det nye hackerakademi bliver placeret i københavnsområdet og vil optage et begrænset antal ansøgere hvert år - det sidste er ikke specificeret nærmere.

Sådan søger du ind

Hvis du skal i betragtning til hackerakademiet hos FE, skal du blandt andet kunne sige "ja" til nedenstående krav:

- Du har veludviklede programmeringsfærdigheder.
- Du har en høj matematisk/logisk intelligens.
- Du kan arbejde i et team, hvor der stilles høje krav til dig.
- Du har en ren straffeattest.

"Udvælgelsen til FE's hackerakademi er intensivt og sker løbende frem til den 24. juni 2016, hvor de bedst egnede kandidater vil blive udvalgt. Udvælgelsen vil være en kombination af online-tests og samtaler med både Forsvarets psykologer og nogle af FE's operative chefer," forklarer FE.

Du har mulighed for at søge ind på hackerakademiet her.

Læs også:

Forsvarets Efterretningstjeneste: Her er alle cyber- og hackertruslerne mod Danmark

Forsvarets Efterretningstjeneste: Sådan holder vi nysgerrige it-magter ude af Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks