BMW klar med ny plan: Nu skal der satses på selvkørende el-sportsvogne

BMW er på vej ind i en ny digital æra, lyder det fra BMW's administrerende direktør.

Artikel top billede

Fremtiden for bilindustrien er elektrisk og intelligent.

Det er tilsynelandende den erkendelse, som den 100 år gamle tyske bilprodukt BMW er kommet frem til.

BMW har netop offentliggjort en ny strategi, hvor el-biler og selvkørende teknologi kommer til at spille en nøglerolle.

Det skriver blandt andet det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

I løbet af de næste fem år forventer BMW at være klar med en ny serie af selvkørende, elektriske limousiner, som BMW indtil videre har døbt BMW iNext.

Men allerede næste år vil BMW være klar med en såkaldt roadster-udgave (en to-personers åben sportsvogn, red.) af virksomhedens el-sportsvogn i8. 

En ny digital æra

På et pressemøde onsdag proklamerede BMW's administrerende direktør, Harald Krueger, at han er  parat til at "lede BMW ind i en ny digital æra".

"Vi er nødt til at handle hurtigt og løbe risici i den digitale verden, hvilket inkluderer, at vi skal omfavne nye services som samkørselstjenester," sagde han ifølge Bloomberg.

På pressemødet uddybede BMW-direktøren dog ikke, hvordan den tyske bilproducent havde tænkt sig at omfavne samkørselstjenester.

Men han slog dog fast, at BMW tror på, at værdiskabelsen i bilindustrien i de kommende år vil flytte sig fra hardware til software og digitale tjenester.

BMW har allerede indledt på omstillingen. Gennem de seneste år har virksomheden lanceret el-bilerne i3 og i8, og sammen med Arriva og det tyske biludlejningsfirma Sixt har BMW også lanceret delebilstjeneste DriveNow, der blandt andet er aktiv i København. 

Læs også: Vi har prøvet en dele-elbil - se her hvordan det gik

I konkurrence med Tesla

Præsentationen af BMW nye strategi kommer blot to uger før den amerikanske elbilproducent Tesla Motors præsenterer en ny, mindre og betydeligt billigere model, der blandt er udset til at skulle konkurrere med BMW's populære 3-serie. 

Det ventes at Tesla præsenterer den nye bil på pressemøde den 31. marts og at bilen vil blive sat til salg i løbet af 2017. 

Det er dog ikke alene Tesla, som BMW presses af. Det er i høj grad også udsigten til at blive udfodres af teknologigiganter som Google og Apple samt nye forretningsmodeller som Uber. 

Det har fået bilproducenter over hele verden til at investere heftigt i nye digitale løsninger. 

Senest har den amerikanske bilgigant General Motors brugt 6,7 milliarder kroner på at opkøbe iværksættervirksomheden Cruise Automation, der har udviklet selvkørende teknologi.

Computerworld har i øvrigt tidligere testet BMWs supersportsvogn i8. Du kan se hvordan det gik i vidoen herunder.

Læs også: 

Derfor vil bil-firmaerne få afgørende betydning for it-firmaerne i de kommende år

 

Manden bag Googles store bil-satsning: Derfor går bilbranchen en dyster fremtid i møde 

Dansker spiller vigtig rolle i Mercedes-Benz' fremtidsvision: Denne bil er spydspidsen i kampen mod it-giganterne

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Steno Diabetes Center Copenhagen

    Fremadskuende datatalent til digital transformation

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vi søger en fagkoordinator til vores Analyseplatformsteam i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job