Windows Phones opdateres nu til Windows 10 Mobile: Se om din telefon er på listen

Microsoft begynder nu opdateringsprocessen på ældre Windows Phones, så de får Windows 10 Mobile. Se om din telefon er med på listen.

Artikel top billede

Et år efter at Microsoft lovede, at de fleste nyere Windows Phones ville modtage Windows 10 Mobile, sker det endelig.

Microsoft har netop, uden den store fanfare, iværksat processen for at opdatere de mange Windows Phones derude, som stadig kører Windows Phone 8.1.

Det er dog ikke alle Windows Phones, som ender med at blive opdateret. Indtil videre handler det om 18 Windows Phones:

Lumia 1520, 930, 640, 640XL, 730, 735, 830, 532, 535, 540, 635 1GB, 636 1GB, 638 1GB, 430, og 435.

Derudover er der en række telefoner uden for Microsofts (Nokias) Lumia-serie:

BLU Win HD w510u, BLU Win HD LTE x150q, MCJ Madosma Q501.

Det er bemærkelsesværdigt, at hverken den dengang populære Lumia 1020 og HTC One M8 er med på listen. Microsoft har ikke meldt ud, hvorvidt listen bliver opdateret med andre modeller på et senere tidspunkt.

Hvordan får du opdateringen?

Microsoft forklarer, at ældre telefoner ikke vil modtage opdateringen, da brugeroplevelsen ikke bliver optimal på grund af den ældre hardware.

Hvis du gerne vil opgradere din Windows Phone 8.1-telefon, skal du downloade Upgrade Advisor App fra Microsoft Store til din Windows Phone.

Da artiklen her blev skrevet, virkede download-linket ikke, men det er det link, som Microsoft selv henviser til i en blogpost.

Har du opdateret en Windows Phone 8.1 til Windows 10 Mobile? Fortæl os hvad du synes om systemet.

Læs også: Test: Lumia 950 og 950XL er de to bedste Windows-telefoner - men hvad betyder det egentlig?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos