Ny afgørelse: Nu kan der komme gebyr på MobilePay

En ny afgørelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen betyder, at der kan komme gebyr på MobilePay-betalinger. Noget som Danske Bank indtil nu har forsøgt at forhindre.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

En ny afgørelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen betyder, at du i fremtien kan blive pålagt et gebyr, når du betaler med MobilePay i butikker.

Det skriver styrelsen i en pressemeddelelse.   

Ifølge afgørelsen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen må Danske Bank af konkurrencehensyn ikke længere forbyde butikker i at opkræve gebyr for betalinger via MobilePay.

Noget som banken ellers hidtil har gjort.

"Danske Bank og Nets må ikke forhindre butikkerne i at opkræve gebyrer fra kunderne for brug af betalingskort. Det vil medføre en ulige konkurrence mellem forskellige udbydere af betalingsløsninger. Vi er derfor tilfredse med, at praksis er blevet ændret," siger Martin Nyvang, der er kontorchef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen ifølge pressemeddelelsen. 

Danske Bank retter ind

Afgørelsen har allerede fået Danske Bank til at rette ind, og den oplyser nu til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, at den har ændret sine vilkår for virksomheders brug af MobilePay, så de ikke længere indeholder et forbud mod gebyrer. 

»Det er en fejl, som nu er rettet, og det beklager vi. Da vi gik ind med MobilePay Business, var det i en periode gratis, hvor vi præciserede, at butikken ikke måtte vælte et gebyr over på forbrugerne,« siger Mark Wraa-Hansen, chef for MobilePay-divisionen, ifølge Business.dk

Læs også: 
Betal med ur eller mobil: Mobilbetalingerne eksploderer - men NFC-teknologi er dømt ude 

Nu kan du logge ind på Mobile Pay med dit fingeraftryk

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S