Nu kan du logge ind på Mobile Pay med dit fingeraftryk

Danmarks mest udbredte mobile betalingsløsning får et ekstra lag beskyttelse i form af skanning via dit fingeraftryk.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Danske Bank har stor succes med selskabets Mobile Pay-app, som i stigende grad erstatter kolde kontanter, når der skal betales.

Og nu bliver der lagt endnu et lag sikkerhed - og bekvemmelighed - ind i appen, der groft regnet benyttes af 2,5 millioner danskere, som på årsbasis sender 18 milliarder kroner til og fra hinanden.

Fra i dag får du mulighed for at tilknytte dit fingeraftryk igennem TouchID på en iPhone 5S eller nyere, hvilket betyder, at du vil kunne låse op for Mobile Pay uden at skrive pinkode.

Selvo m det at skrive fire cifre på en telefon lyder som en overkommelig opgave, er fingerskannere en god form for sikkerhed.

Det skyldes, at potentielle kriminelle ikke kan se dig over skulderen og aflure din pinkode.

Ventede på en sikker løsning

Flere og flere smartphones på begge sider af muren mellem iOS og Android bliver i dag udstyret med fingerskannere.

I første omgang vil det dog kun være iOS-brugere, som vil kunne åbne Mobile Pay med fingerspidsen. Danske Bank er i færd med at kigge på en løsning til Android.

Danske Bank er den første bank i Danmark og i Norden, som tilbyder dette, og udviklingsafdelingen har ventet på, at Apple leverede en sikker nok løsning. Dette skete i iOS 9, mener Danske Bank.

"Touch ID-login er endnu et skridt frem mod at skabe nemmere og mere intuitive løsninger for vores kunder og brugere. Vi har en ambition om at være i førertrøjen på det digitale område, fordi vi tror, at det bliver stadig vigtigere for kundeoplevelsen," siger Jesper Nielsen, chef for forretningsudvikling hos Danske Bank, i en pressemeddelelse.

Er du kunde hos Danske Bank vil du også låse op for Danske Banks Mobilbank med fingeren. Skulle det ske, at skanningen ikke virker, så skal du bruge den fire-cifrede kode.

Læs også: 
Nu kommer Apple Pay: Derfor får Apple-løsningen det svært

Annonce

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S