Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Microsofts Edge-browser får nu mulighed for at køre med udvidelser, og der er allerede en række kendte løsninger på vej til browseren, meddeler Microsoft.

Artikel top billede

Microsoft bekræfter nu, at der er udvidelser på vej til selskabets Edge-browser, som vi kunne fortælle tidligere på ugen.

Læs den historie her.

Drew DeBruyne, general manager for Microsoft Edge, skriver i et blogindlæg, at Microsoft nu har sendt den første preview release af Microsoft Edge afsted, hvor der er understøttelse af de længe ventede udvidelser.

Det er i første omgang kun Windows Insiders, der får adgang til udvidelser i Edge, men snart vil alle brugere altså kunne hente forskellige udvidelser og plugins til browseren, som vi kender det fra eksempelvis Chrome og Firefox.

Den manglende understøttelse af udvidelser har været Edge-browserens største mangel, siden den blev lanceret sammen med Windows 10 sidste sommer.

Læs også: Ny bølge af opgraderinger fra Windows 7 til Windows 10: Her er forklaringen fra Microsoft Danmark

Selvom Edges markedsandel endnu er yderst beskeden, er der næppe tvivl om, at de nye muligheder vil blive mødt med stor interesse blandt mange af de Windows-brugere, der har fået Edge leveret sammen med Windows 10, men ikke rigtig er begyndt at anvende browseren endnu.

"Siden begyndelsen af Microsoft Edge-projektet har vores roadmap inkluderet udvidelser for at kunne understøtte et levende miljø for udvikler-innovation på toppen af browseren, der kan give nye og interessante scenarier for vores kunder," forklarer Drew DeBruyne.

Han skriver dog samtidig, at Microsoft har villet undgå ringe og ondsindet kode til Edge og har prioriteret at opretholde sikkerheden og hastigheden i Edge.

Det er forklaringen på, at det har trukket ud med udvidelserne.

"Med det udgangspunkt har vi bygget Microsoft Edge, så kunderne kan tilføje udvidelser til browseren med tillid til, at de vil fungere som ventet."

Disse udvidelser på vej til Edge

Edge-chefen forklarer, at udvidelserne vil blive tilgængelige via Windows Store for, at Microsoft kan sikre kvaliteten af den software, der stilles til rådighed for Edge-brugerne.

I første omgang får Windows Insinders adgang til tre udvidelser til Edge: Det er Microsoft Translator, Mouse Gestures og Reddit Enhancement Suite (RES).

Men samtidig løfter Microsoft sløret for, hvad der kan ventes til Edge i den kommende tid:

"Senere i år vil kunderne kunne finde populære udvidelser fra partnere som AdBlock, Adblock Plus, Amazon, LastPass, Evernote og andre," skriver Microsoft.

Læs også:

Ny bølge af opgraderinger fra Windows 7 til Windows 10: Her er forklaringen fra Microsoft Danmark

Microsoft på vej med udvidelser til Edge-browseren: Det kan du vente dig

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos