Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Microsofts Edge-browser får nu mulighed for at køre med udvidelser, og der er allerede en række kendte løsninger på vej til browseren, meddeler Microsoft.

Artikel top billede

Microsoft bekræfter nu, at der er udvidelser på vej til selskabets Edge-browser, som vi kunne fortælle tidligere på ugen.

Læs den historie her.

Drew DeBruyne, general manager for Microsoft Edge, skriver i et blogindlæg, at Microsoft nu har sendt den første preview release af Microsoft Edge afsted, hvor der er understøttelse af de længe ventede udvidelser.

Det er i første omgang kun Windows Insiders, der får adgang til udvidelser i Edge, men snart vil alle brugere altså kunne hente forskellige udvidelser og plugins til browseren, som vi kender det fra eksempelvis Chrome og Firefox.

Den manglende understøttelse af udvidelser har været Edge-browserens største mangel, siden den blev lanceret sammen med Windows 10 sidste sommer.

Læs også: Ny bølge af opgraderinger fra Windows 7 til Windows 10: Her er forklaringen fra Microsoft Danmark

Selvom Edges markedsandel endnu er yderst beskeden, er der næppe tvivl om, at de nye muligheder vil blive mødt med stor interesse blandt mange af de Windows-brugere, der har fået Edge leveret sammen med Windows 10, men ikke rigtig er begyndt at anvende browseren endnu.

"Siden begyndelsen af Microsoft Edge-projektet har vores roadmap inkluderet udvidelser for at kunne understøtte et levende miljø for udvikler-innovation på toppen af browseren, der kan give nye og interessante scenarier for vores kunder," forklarer Drew DeBruyne.

Han skriver dog samtidig, at Microsoft har villet undgå ringe og ondsindet kode til Edge og har prioriteret at opretholde sikkerheden og hastigheden i Edge.

Det er forklaringen på, at det har trukket ud med udvidelserne.

"Med det udgangspunkt har vi bygget Microsoft Edge, så kunderne kan tilføje udvidelser til browseren med tillid til, at de vil fungere som ventet."

Disse udvidelser på vej til Edge

Edge-chefen forklarer, at udvidelserne vil blive tilgængelige via Windows Store for, at Microsoft kan sikre kvaliteten af den software, der stilles til rådighed for Edge-brugerne.

I første omgang får Windows Insinders adgang til tre udvidelser til Edge: Det er Microsoft Translator, Mouse Gestures og Reddit Enhancement Suite (RES).

Men samtidig løfter Microsoft sløret for, hvad der kan ventes til Edge i den kommende tid:

"Senere i år vil kunderne kunne finde populære udvidelser fra partnere som AdBlock, Adblock Plus, Amazon, LastPass, Evernote og andre," skriver Microsoft.

Læs også:

Ny bølge af opgraderinger fra Windows 7 til Windows 10: Her er forklaringen fra Microsoft Danmark

Microsoft på vej med udvidelser til Edge-browseren: Det kan du vente dig

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration