Her er Apples helt nye mini-iPhone

Apple løfter sløret for den nye iPhone SE.

Artikel top billede

Mandag aften løftede Apple sløret for en ny mindre iPhone.

Som forventet har den fået navnet iPhone SE, og den ligner en iPhone 5S til forveksling.

Men som bekendt skal man ikke skue hunden på hårene.

Under motorhjemlem byder iPhone SE på ganske væsentlige forandringer.

Apple har groft sagt taget en iPhone 5s og udstyret den med indmaden fra en iPhone 6s.

Den har Apples seneste processor, A9, en NFC-chip der gør det muligt at foretage Apple Pay-betaling samt Apples nyeste kamera på 12 megapixel og med muligheden for at optage 4K.

Meget hurtigere

De nye processorer betyder ifølge Apple, at den er intet mindre end tre gange hurtige end en iPhone 5s.

Med iPhone SE tilbyder Apple nu nye og tidssvarende iPhone i tre forskellige størrelser. En iPhone 6s Plus på 5,5 tommer, en iPhone 6 på 4,7 tommer og nu en iPhone SE på 4 tommer.

Ifølge Greg Joswiak, marketingsdirektør for iPhone hos Apple, er der en relativ stor efterspørgsel efter fire-tommer-telefoner.

På scenen til mandagens event forklarede han, at Apple sidste år solgte 30 millioner iPhone i fire tommer-størrelsen. Det svarer godt og vel til 13 procent af det samlede iPhone-salg sidste år. 

Den nye iPhone SE bliver sat til salg i USA 31. marts, og inden udgangen af maj vil den være udrullet til mere end 100 lande .- herunder formodentligt også i Danmark.

Den vil være tilgængelig med henholdsvis 16 gb hukommelse og 64 gb hukommelse.

Den danske startpris for iPhone SE lyder på 3.699 kroner.

Læs også: 
Apple vil erstatte din pc med denne nye og dyre iPad

Aftenens iPhone-præsentation bliver (nok) gabende kedelig: Presset på Apple stiger 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS