Her er Apples helt nye mini-iPhone

Apple løfter sløret for den nye iPhone SE.

Artikel top billede

Mandag aften løftede Apple sløret for en ny mindre iPhone.

Som forventet har den fået navnet iPhone SE, og den ligner en iPhone 5S til forveksling.

Men som bekendt skal man ikke skue hunden på hårene.

Under motorhjemlem byder iPhone SE på ganske væsentlige forandringer.

Apple har groft sagt taget en iPhone 5s og udstyret den med indmaden fra en iPhone 6s.

Den har Apples seneste processor, A9, en NFC-chip der gør det muligt at foretage Apple Pay-betaling samt Apples nyeste kamera på 12 megapixel og med muligheden for at optage 4K.

Meget hurtigere

De nye processorer betyder ifølge Apple, at den er intet mindre end tre gange hurtige end en iPhone 5s.

Med iPhone SE tilbyder Apple nu nye og tidssvarende iPhone i tre forskellige størrelser. En iPhone 6s Plus på 5,5 tommer, en iPhone 6 på 4,7 tommer og nu en iPhone SE på 4 tommer.

Ifølge Greg Joswiak, marketingsdirektør for iPhone hos Apple, er der en relativ stor efterspørgsel efter fire-tommer-telefoner.

På scenen til mandagens event forklarede han, at Apple sidste år solgte 30 millioner iPhone i fire tommer-størrelsen. Det svarer godt og vel til 13 procent af det samlede iPhone-salg sidste år. 

Den nye iPhone SE bliver sat til salg i USA 31. marts, og inden udgangen af maj vil den være udrullet til mere end 100 lande .- herunder formodentligt også i Danmark.

Den vil være tilgængelig med henholdsvis 16 gb hukommelse og 64 gb hukommelse.

Den danske startpris for iPhone SE lyder på 3.699 kroner.

Læs også: 
Apple vil erstatte din pc med denne nye og dyre iPad

Aftenens iPhone-præsentation bliver (nok) gabende kedelig: Presset på Apple stiger 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S