Her er Apples helt nye mini-iPhone

Apple løfter sløret for den nye iPhone SE.

Artikel top billede

Mandag aften løftede Apple sløret for en ny mindre iPhone.

Som forventet har den fået navnet iPhone SE, og den ligner en iPhone 5S til forveksling.

Men som bekendt skal man ikke skue hunden på hårene.

Under motorhjemlem byder iPhone SE på ganske væsentlige forandringer.

Apple har groft sagt taget en iPhone 5s og udstyret den med indmaden fra en iPhone 6s.

Den har Apples seneste processor, A9, en NFC-chip der gør det muligt at foretage Apple Pay-betaling samt Apples nyeste kamera på 12 megapixel og med muligheden for at optage 4K.

Meget hurtigere

De nye processorer betyder ifølge Apple, at den er intet mindre end tre gange hurtige end en iPhone 5s.

Med iPhone SE tilbyder Apple nu nye og tidssvarende iPhone i tre forskellige størrelser. En iPhone 6s Plus på 5,5 tommer, en iPhone 6 på 4,7 tommer og nu en iPhone SE på 4 tommer.

Ifølge Greg Joswiak, marketingsdirektør for iPhone hos Apple, er der en relativ stor efterspørgsel efter fire-tommer-telefoner.

På scenen til mandagens event forklarede han, at Apple sidste år solgte 30 millioner iPhone i fire tommer-størrelsen. Det svarer godt og vel til 13 procent af det samlede iPhone-salg sidste år. 

Den nye iPhone SE bliver sat til salg i USA 31. marts, og inden udgangen af maj vil den være udrullet til mere end 100 lande .- herunder formodentligt også i Danmark.

Den vil være tilgængelig med henholdsvis 16 gb hukommelse og 64 gb hukommelse.

Den danske startpris for iPhone SE lyder på 3.699 kroner.

Læs også: 
Apple vil erstatte din pc med denne nye og dyre iPad

Aftenens iPhone-præsentation bliver (nok) gabende kedelig: Presset på Apple stiger 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect