Her er Apples helt nye mini-iPhone

Apple løfter sløret for den nye iPhone SE.

Artikel top billede

Mandag aften løftede Apple sløret for en ny mindre iPhone.

Som forventet har den fået navnet iPhone SE, og den ligner en iPhone 5S til forveksling.

Men som bekendt skal man ikke skue hunden på hårene.

Under motorhjemlem byder iPhone SE på ganske væsentlige forandringer.

Apple har groft sagt taget en iPhone 5s og udstyret den med indmaden fra en iPhone 6s.

Den har Apples seneste processor, A9, en NFC-chip der gør det muligt at foretage Apple Pay-betaling samt Apples nyeste kamera på 12 megapixel og med muligheden for at optage 4K.

Meget hurtigere

De nye processorer betyder ifølge Apple, at den er intet mindre end tre gange hurtige end en iPhone 5s.

Med iPhone SE tilbyder Apple nu nye og tidssvarende iPhone i tre forskellige størrelser. En iPhone 6s Plus på 5,5 tommer, en iPhone 6 på 4,7 tommer og nu en iPhone SE på 4 tommer.

Ifølge Greg Joswiak, marketingsdirektør for iPhone hos Apple, er der en relativ stor efterspørgsel efter fire-tommer-telefoner.

På scenen til mandagens event forklarede han, at Apple sidste år solgte 30 millioner iPhone i fire tommer-størrelsen. Det svarer godt og vel til 13 procent af det samlede iPhone-salg sidste år. 

Den nye iPhone SE bliver sat til salg i USA 31. marts, og inden udgangen af maj vil den være udrullet til mere end 100 lande .- herunder formodentligt også i Danmark.

Den vil være tilgængelig med henholdsvis 16 gb hukommelse og 64 gb hukommelse.

Den danske startpris for iPhone SE lyder på 3.699 kroner.

Læs også: 
Apple vil erstatte din pc med denne nye og dyre iPad

Aftenens iPhone-præsentation bliver (nok) gabende kedelig: Presset på Apple stiger 

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect