Kapitalfond: Vi er klar med flere penge til Sitecore

Interview: Kapitalfonden EQT er klar til at investere i både opkøb og fremtidig vækst i danske Sitecore, som EQT overtager aktiemajoriteten i, lyder det fra Morten Hummelmose fra EQT.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

"En af de ting, vi har købt, er Sitecores dygtige ledelse."

Sådan lyder det fra chefen for kapitalfonden EQT's danske aktiviteter, Morten Hummelmose, på dagen, hvor det blev officielt, at EQT overtager aktiemajoriteten i det succesfulde danske softwareselskab.

Det kan du læse mere om her: Stor kapitalfond overtager danske Sitecore

Kontinuiteten i Sitecores ledelse er derfor en af de centrale elementer i milliardhandlen.

"Det er vigtigt for os, at stifterne af selskabet beholder en stor ejerandel. Det er en god struktur, som vi også har brugt i andre sammenhænge," siger Morten Hummelmose.

Han vil ikke fortælle, hvordan aktieposterne præcis er fordelt mellem Sitecores oprindelige stiftere og den nye storaktionær

"Det har vi ikke skrevet [i den udsendte pressemeddelelse, red], og det kommer vi heller ikke til at fortælle til dig," siger Morten Hummelmose.

Den væsentligste grund

Han lægger ikke skjul på, at Sitecores imponerende vækstrater på mellem 25 og 30 procent er den væsenligste grund til, at EQT har valgt at lægge lægger flere milliarder kroner på bordet.

"Vi har fulgt Sitecore i mange år og synes, det er spændende selskab. Det er ikke ofte, at man ser danske it-selskaber, der har en markedsposition svarende til Sitecores. Det er grunden til at vi nu har investeret ret mange penge. Fra EQT's side er vi på udkig efter markedsledere i industrier med fornuftig vækst. Der passer Sitecore utroligt godt ind," siger Morten Hummelmose.

Han åbner samtidig for, at EQT på et senere tidspunkt vil åbne yderligere for pengekassen  for at understøtte fortsat vækst i Sitecore.

"Der bliver ikke tilført kapital som led i handlen. Men hvis der bliver behov for fremover at foretage tilkøb eller tilføre kapital, så er vi parate. Det afhænger helt af hvilke muligheder, der opstår," siger Morten Hummelmose.

Læs også:

Stor kapitalfond overtager danske Sitecore

Ved at kvæles i succes: Vild vækst har ædt Sitecores overskud

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest