"Dagen efter fik jeg jobbet, og min første opgave blev at udarbejde et investeringsoplæg til, hvordan man kunne digitalisere Virgin Mobile"

"Dagen efter fik jeg jobbet som ansvarlig for den digitale strategi, og min første opgave var at udarbejde et investeringsoplæg til, hvordan man kunne digitalisere Virgin Mobile. Det endte med et budget på syv millioner dollar og en afdeling på 20 mand."

Artikel top billede

Min kæreste og jeg tog til Australien i begyndelsen af finanskrisen - bare med rygsækkene på ryggen og på udkig efter et job.

Efter otte år i strategy consulting med 60 timers arbejde om ugen trængte jeg til luftforandring.

Jeg troede, at det ikke ville være noget problem at få et job og en arbejdstilladelse med min erfaring.

Men på grund af finanskrisen havde Australien strammet reglerne for opholds- og arbejdstilladelse, og da jeg skulle bruge en virksomhed, der kunne levere begge dele, fik jeg afslag på afslag uden overhovedet at komme ind til samtale.

Det er bestemt en oplevelse, som jeg ikke ville have været foruden, for der lærer man altså meget - især om sig selv.

Til sidst besluttede jeg at tage alternative metoder i brug og gættede mig med hjælp fra Google frem til chefen for Virgin Mobiles email og fik snakket mig ind til en samtale, hvor jeg ville komme forbi og præsentere mit view på den australske mobilindustri og dens digitalisering i forhold til det nordiske marked, som jeg kendte godt.

Jeg endte ud med fem anbefalinger baseret på mine erfaringer, og det viste sig, at de netop var ved at igangsætte en digital strategi med fire ben ud af mine fem anbefalinger.

Dagen efter fik jeg jobbet som ansvarlig for den digitale strategi, og min første opgave var at udarbejde et investeringsoplæg til, hvordan man kunne digitalisere Virgin Mobile. Det endte med et budget på syv millioner dollar og en lille afdeling på 20 mand.

Vi satsede på e-handel, selfservice og sociale medier og efter et års tid havde vi fordoblet online-salget og øget self-serve til over 50 procent af alle henvendelser.

Herefter fik jeg oveni tildelt ansvaret for customer experience på tværs af kanaler - et område, hvor australierne er langt foran Danmark.

Australierne er både sjove og søde at arbejde med, men syntes nok begyndelsen, at jeg var overdrevet struktureret og havde meget høje ambitioner.

Til gengæld var der højt til loftet hos Virgin, som jo nærmest har en startup-agtig kultur på trods af, at der er mere end 700 ansatte i Virgin Mobile Australien.

Det er også et brand med en stærk kultur. For eksempel hed et af vores interne projekter "Stop the dumb shit", hvor vi stoppede basale fejl, som ramte vores kunder. Vi havde også et fri-tale produkt, der lidt cocky hed "Topless".

Den slags gav noget ekstra motivation, fordi det ramte lige ind i australiernes og Virgins ånd.

Efter næsten tre år i Australien besluttede vi at tage tilbage til Danmark.

Her prøvede jeg over flere omgange at omsætte noget af den digitaliseringsviden, jeg havde opbygget samt den fede kultur fra Virgin til en startup-virksomhed, før jeg til sidst etablerede Vertical Strategy, der er et strategikonsulenthus, der hjælper store organisationer med at blive mere digitale og mere entreprenante i deres strategiarbejde og deres forretningsudvikling.

På en sjov måde er det som om, at jeg nu er endt midt i et mix af alle de ting jeg har foretaget mig: Strategikonsulent, digitalisering og startup-virksomhed.

Nu sidder vi 16 mand i et nyistandsat mejeri i Københavns nordvest-kvarter og laver digital innovation og strategi for store danske virksomheder.

Joachim Allerup, partner, Vertical Strategy.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S