Gør det enkelt og lækkert: Sådan kan du kopiere Apple og sælge mere

Meget hardware og software er unødigt bøvlet - nogle gange næsten fjendtligt. Men du kan sagtens komme i gang med at skabe mere brugerrettede teknologiløsninger - og stille krav til dine leverandører om at gøre det samme. Stort interview med programchef Mette Harrestrup.

Os, der arbejder med teknologi og it, har nok en tendens til at se teknologien som en frelser.

Men spørg brugerne af Rejsekortet om, hvorvidt de oplever, at deres verden er blevet nemmere siden klippekortet gik på pension.

Og som du kan se i videoen herover, så har fjernbetjeningen til min Yamaha-forstærker derhjemme 81 knapper. Syv af dem bruger jeg normalt - syv!

Tænk så på den software, som du anvender, eller måske endda er med til at udvikle.

Måske er den røget i samme fælde som Allan Ebdrup, som på Version2 har fortalt om, hvordan han har arbejdet som softwareudvikler i 11 år uden at møde en slutbruger.

Det er grunden til, at nogle af verdens mest succcesfulde produkter fra Lego og Apple anvender tankesættet bag designtænkning.

Ph.d. og programchef Mette Harrestrup står i spidsen for designuddannelserne på Københavns Erhvervsakademi og har et indgående kendskab til balancen mellem design og udvikling.

 

- Hvorfor så mange it-interfaces og produkter igen og igen ligner noget, der kommer direkte fra ingeniørernes skitser?

- Hvad designtænkning kan tilbyde eksisterende virksomheder.

- Hvem der skal involveres i designtænkningen for at man får succes-

Du kan læse mere om, hvordan du arbejder med produktdesign og skaber bedre løsninger med designtænkning - eller måske hvordan du bliver bedre til at stille krav til leverandører i Computerworlds andre artikler:  

Lær af verdens mest succesrige virksomheder: Succes afhænger af din evne til at tænke som en designer

- Du har måske hørt om begrebet designtænkning, men ved du, hvad begrebet dækker over? Computerworld forsøger at finde svaret.

Kom med indenfor i Danmarks hemmelige verdensklasse-uddannelse

- I en baggård i København bliver der uddannet designere i verdensklasse. Men de færreste danskere har hørt om uddannelsen, der tiltrækker studerende fra hele verden.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job