Microsoft klar med afgørende Flash-tiltag: Nu skal ressource-slugeren stoppes

Microsoft ønsker Flash sendt helt ud i kulden og indfører nu ny streng kontrol med den ressource-krævende webteknologi i Edge-browseren.

Artikel top billede

Adobes Flash spiller stadig en afgørende rolle på internettet, selvom teknologien i de senere år er både blevet kritiseret for sikkerhedsbrister og for at være for ressourcekrævende.

Microsoft er heller ikke den store Flash-fan, og nu giver selskabet Edge-brugerne mulighed for at styre, hvornår og hvor meget Flash-indholdet skal have lov til at fylde i broweren.

Microsoft skriver i et blogindlæg, at Edge-browseren nu giver brugerne mulighed for selv at indstille, hvor mange ressourcer, Flash må kræve af browseren.

Læs også: Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Det indføres i forbindelse med det store opdatering til Windows 10, der kommer til sommer - læs mere om Redstone/Anniverary Update her.

"Med Anniversary Update til Windows 10, vil Microsoft Edge på en intelligent måde auto-pause indhold, der ikke er afgørende for en webside," skriver Microsoft og meddeler, at Windows Insiders kan afprøve løsningen i Windows 10 build 14316.

Sådan fungerer det

Konkret kommer den nye Flash-kontrol til at fungere ved, at indholdet - eksempelvis animationer eller annoncer - sættes på pause automatisk - medmindre brugeren vælger at klikke på indholdet.

"Dette reducerer strømforbruget signifikant og forbedrer ydelsen," skriver Microsoft, der samtdigig meddeler, at Flash-indhold, der har en relevans for siden - eksempelvis video og spil - ikke vil blive stoppet i Edge.

Læs også: Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Microsoft: Flash skal væk
Der er dog ingen tvivl om, at også Microsoft gerne ser, at Flash på sigt kan sendes helt ud i kulden og erstattes af moderne web-teknologier og standarder.

"Denne transformation til moderne webstandarder er til gavn for både brugere og udviklere," mener selskabet. 

"Brugerne oplever forbedret batteritid, når sider anvender effektive webstandarder, der mindsker både kravet til hukommelse og CPU."

"Udviklerne drager nytte af, at de kan skabe sider, der fungerer på tværs af alle browsere og devices, inklusiv mobile devices, hvor Flash måske ikke er tilgængeligt."

"Vi opfordrer webmiljøet til at fortsætte transformationen væk fra Flash og mod åbne webstandarder," skriver Microsoft.

Selskabet peger på blandt andet Encrypted Media Extensions, Media Source Extensions, Canvas, Web Audio og RTC som relevante standarder.

"Vi planlægger efter og ser frem til en fremtid, hvor Flash ikke længere er nødvendigt default som en del af oplevelsen i Microsoft Edge."

Læs også:

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

Nedturen fortsætter for Microsofts browser - Google spurter frem

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS