Journalist fængslet i to år for at hjælpe hackergruppen Anonymous

Udlevering af login-oplysninger til medlemmer af hacktivistgruppen Anonymous og senere ændring af en avis-artikel koster nu en journalist to år i fængsel.

Artikel top billede

At hjælpe hacktivister fra Anonymous med at logge ind på et nyhedssite, så der kunne ændres i en artikel, koster nu den amerikanske journalist Matthew Keys to år i fængsel.

I oktober 2015 blev den amerikanske blogger og journalist Matthew Keys med fortid hos blandt andre Reuters fundet skyldig i at have givet personer adgang til content manegementsystemet (CMS'et) hos nyhedssitet The Los Angeles Times.

Login-adgangen til nyhedssitet havde han som daværende ansat hos et Tribune-Media-selskab, som også ejer The Los Angeles Times.

Efter at have uddelt brugernavn og password til sitets CMS, loggede folk fra Anonymous ind på CMS'et og ændrede en historie hos The Los Angeles Times, der dog blev ændret tilbage til originalartiklen på under en time.

Det skriver The Verge.

Vil ændre 'absurd' lovgivning

Sagen begyndte at rulle tilbage i marts 2013, hvor den daværende Reuters-social medieredaktør blev sigtet for login-hjælpen, som skulle have fundet sted i december 2010.

Henvendelserne fra myndighederne kostede Matthew Keys jobbet hos Reuters, hvorefter han erklærede sig uskyldig i, at han skulle have brudt den amerikanske lovgivning vedrørende computermisbrug.

På Twitter har journalisten erklæret, at han vil appellere dommen - og ikke blot med en simpel appelsag.

"Når vi appellerer, skal vi ikke bare have omgjort dommen, men vi vil forsøge at ændre den absurde it-lovgivning på samme tid," tweetede han onsdag, da straffeudmålingen på to år var kendt.

Snowden: To år for 40 minutter
I værste fald havde login-hjælpen til Anonymousgruppen kostet Matthew Keys 25 år på vand og brød.

På Twitter har NSA-whistlebloweren Edward Snowden også reageret med en kort konstatering:

"To år for web-defacement (ændring af indhold, red), der varede 40 minutter," lyder konstateringen fra Edward Snowden efter straffeudmålingen blev kendt.

Så mange år i fængsel ville Edward Snowden stå til hvis han var dansk


Computerworld vil så gerne svindles, men svindlerne bider ikke på - hvad gør vi forkert?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect