Medie: Kæmpe teleselskab storfavorit til at købe kriseramte Yahoo

Et nyt online-reklamemonster kan være være til at blive født af det gigantiske teleselskab Verizon, som har set sig sulten på at købe Yahoo.

Artikel top billede

Efter at have købt den tidligere internetmastodont AOL og flere online-reklameselskaber er det amerikanske teleselskab Verizon storfavoritten til også at sætte tænderne i kriseramte Yahoo.

Det skriver Reuters, efter Yahoo for nyligt satte sig selv til salg, efter flere forsøg på at vende skuden og vækstraterne til fordums bedrifter i 1990'erne og starten af 00'erne, hvor Google endnu blev udviklet i en californisk garage.

Læs også: Dyb krise: Yahoo sætter sig selv til salg og fyrer hver sjette medarbejder

Reuters har med kilder fra den amerikanske handelsgade Wall Street opsnuset, at Verizons favoritværdighed skyldes, at teleselskabet rent faktisk har fået skabt en pæn forretning ud af AOL-købet.

Det opkøb gik igennem sidste år, hvor Verizon fik AOL op under neglene for 30 milliarder kroner, som du kan læse mere om her: Verizon køber tidligere internet-kæmpe for 30 milliarder kroner

Yahoo er (stadig) et top-site

I lighed med AOL er Yahoo en kæmpende it-gigant, som i årenes løb har mistet brugere og omsætning i takt med, at konkurrenter som Google, Facebook og Youtube er skudt op.

Ikke desto mindre fastholder Yahoo stadig en position blandt verdens allermest besøgte sites, hvilket placerer Yahoo på femtepladsen hos site-rangeringsselskabet Alexa - kun overgået af de tre førnævnte sites samt kinesiske Baidu.

Hvis det viser sig, at Verizon løber med Yahoo, kan det muligvis forventes, at søgemaskineselskabet får lov til at køre separat videre under telegigantens vinger.

Et reklamemonster på vej?

For det er sket med AOL og andre opkøb af internetforretninger, som Verizon har investeret i, selvom Yahoo dog er meget større.

Læs også: Her er de 10 største it-opkøb nogensinde

Spekulationer om at lægge AOL og Yahoo sammen til et online-reklamemonster bliver også vendt, men det ønsker hverken Verizon, AOL eller Yahoo at kommentere.

Første budrunde på Yahoo finder sted i næste uge, og Verizon har tænkt sig at byde, siger kilder fra selskabet til Reuters.

Læs også:
11 it-kæmper med røven i vandskorpen

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S