Dansk it-firma lander million-ordre uden udbud: Skal levere software til gamle F16-fly

Mens tre store flyproducenter slås om milliardordrer på nye kampfly til det danske forsvar, bruger Forsvaret 12 millioner kroner på at opdatere software i de nuværende F16-fly.

Artikel top billede

Forsvaret bruger 12 millioner kroner på support og vedligeholdelse af software i Flyvevåbnets pensionsmodne F16-jagere.

Det fremgår af en bekendtgørelse fra Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse.

Opdateringerne af softwaresystemet, som går under navnet EWMS. vil betyde, at F16-piloter får nemmere ved at forsvare sig, hvis eller når de bliver angrebet under operationer.

Millionordren bliver ikke som normalt sendt i udbud, men går direkte til det jyske it-firma Terma, der i forvejen er storleverandør af højteknologisk militærudstyr.

Terma har ophavsretten til kildekoden, og andre leverandører må derfor ikke få adgang til kildekoden i EWMS-systemet.

Termas kommunikationschef, Kasper Rasmussen, bekræfter over for Computerworld, at firmaet har fået ordren.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor mange penge forsvaret lægger hos Terma for at holde F16-jagerne på vingerne.

Udfases frem til 2024

Forsvarets nuværende F16-fly er tæt på pensionsalderen og skal efter planen udfases mellem 2020 og 2024.

Inden da skal Folketinget beslutte hvilken flytype, der fra 2020 skal erstatte de hæderkronede F16-jagere.

Tre kandidater kæmper hårdt om politikernes gunst.

Mest kendt er nok Boeings Super Hornet, som over de seneste uger har prydet annoncestandere over hele landet. Desuden byder amerikanske Lockeed Martins F-35 og det fælleseuropæiske projekt Typhoon.

Regeringen har varslet, at den vil offentliggøre sin indstilling til flykøbet ved udgangen af maj.

Redaktør på sitet nytkampfly.dk, Andreas Krog, siger til Computerworld, at opdateringen af F16'erens software giver god mening i betragtning af, at flyet skal være i brug helt frem til 2024.

"De nye fly bliver jo ikke leveret i morgen. De sidste F16-fly går ud af tjeneste om otte år. Vi står overfor at skulle sende fly til Syrien, og så det er helt naturligt, at man vil holde dem opdateret," lyder det fra Andreas krog.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse.

Læs også:
Disse it-firmaer scorer flest kroner på den danske stat

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos