Dansk it-firma lander million-ordre uden udbud: Skal levere software til gamle F16-fly

Mens tre store flyproducenter slås om milliardordrer på nye kampfly til det danske forsvar, bruger Forsvaret 12 millioner kroner på at opdatere software i de nuværende F16-fly.

Artikel top billede

Forsvaret bruger 12 millioner kroner på support og vedligeholdelse af software i Flyvevåbnets pensionsmodne F16-jagere.

Det fremgår af en bekendtgørelse fra Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse.

Opdateringerne af softwaresystemet, som går under navnet EWMS. vil betyde, at F16-piloter får nemmere ved at forsvare sig, hvis eller når de bliver angrebet under operationer.

Millionordren bliver ikke som normalt sendt i udbud, men går direkte til det jyske it-firma Terma, der i forvejen er storleverandør af højteknologisk militærudstyr.

Terma har ophavsretten til kildekoden, og andre leverandører må derfor ikke få adgang til kildekoden i EWMS-systemet.

Termas kommunikationschef, Kasper Rasmussen, bekræfter over for Computerworld, at firmaet har fået ordren.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor mange penge forsvaret lægger hos Terma for at holde F16-jagerne på vingerne.

Udfases frem til 2024

Forsvarets nuværende F16-fly er tæt på pensionsalderen og skal efter planen udfases mellem 2020 og 2024.

Inden da skal Folketinget beslutte hvilken flytype, der fra 2020 skal erstatte de hæderkronede F16-jagere.

Tre kandidater kæmper hårdt om politikernes gunst.

Mest kendt er nok Boeings Super Hornet, som over de seneste uger har prydet annoncestandere over hele landet. Desuden byder amerikanske Lockeed Martins F-35 og det fælleseuropæiske projekt Typhoon.

Regeringen har varslet, at den vil offentliggøre sin indstilling til flykøbet ved udgangen af maj.

Redaktør på sitet nytkampfly.dk, Andreas Krog, siger til Computerworld, at opdateringen af F16'erens software giver god mening i betragtning af, at flyet skal være i brug helt frem til 2024.

"De nye fly bliver jo ikke leveret i morgen. De sidste F16-fly går ud af tjeneste om otte år. Vi står overfor at skulle sende fly til Syrien, og så det er helt naturligt, at man vil holde dem opdateret," lyder det fra Andreas krog.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse.

Læs også:
Disse it-firmaer scorer flest kroner på den danske stat

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S