Næste skridt i digitaliseringen: De 'levende' tjenester er lige på trapperne

Når du sætter dig ind i din bil og din smartphone siger "Tæt trafik: Der er 25 minutter til hjem", så er du en del af den it-revolution, som finder sted lige nu. Hør eksperten Mark Curtis forklare, hvad det betyder for din it og din organisation.

Når du sætter dig ind i din bil og din smartphone siger "Tæt trafik: Der er 25 minutter til hjem", så er du en del af den it-revolution, som finder sted lige nu. 

"Living Services" kalder engelske Mark Curtis de digitale tjenester, som er designet til at forvente og modsvare dine behov.


De bedste af dem reagerer på ændringer i omgivelserne og bevægelsesmønstre i real-time. Og de vil ifølge Mark Curtis ændre den måde, som vi lever, arbejder og leger på.

Det er derfor du skal finde en kop kaffe, sætte dig godt til rette og se Mark Curtis foredragsvideo her toppen af artiklen.

Oplægsholderen Mark Curtis er stifter og chief client officer i designfirmaet Fjord. Han har arbejdet med det digitale, mobility og design de seneste 30 år. 

Han holdt foredrag på Computerworld Summit 2016, der fandt sted fornylig.

I det eksklusive Computerworld-foredrag fortæller Mark Curtis om: 

- At alt vil blive digitaliseret og at næste skridt er 'living services', hvor service i real-time ændrer sig med udgangspunkt i kunden.

- Hvordan forbrugernes forventninger har ændret sig efter' at de har oplevet de nemme og brugervenlige løsninger hos digitaliserede virksomheder.

- Hvordan et serviceeftersyn på Mark Curtis' bil blev til en behagelig oplevelse med digitale løsninger - og hvordan han nu undrer sig over. at alle de andre serviceleverandører ikke lever op til den standard. 

- Hvorfor Amazon ser ud til at vinde platformskrigen i hjemmet med Echo-tjenesten. 

- At du bliver overhalet, hvis du kun fokuserer på prisen og at levere tjenester så billigt som muligt.

Mark Curtis talte på Computerworld Summit 2016.

Du kan allerede nu reservere din gratis plads på Summit 2017

Læs også:

Derfor vil bil-firmaerne få afgørende betydning for it-firmaerne i de kommende år

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS