Næste skridt i digitaliseringen: De 'levende' tjenester er lige på trapperne

Når du sætter dig ind i din bil og din smartphone siger "Tæt trafik: Der er 25 minutter til hjem", så er du en del af den it-revolution, som finder sted lige nu. Hør eksperten Mark Curtis forklare, hvad det betyder for din it og din organisation.

Når du sætter dig ind i din bil og din smartphone siger "Tæt trafik: Der er 25 minutter til hjem", så er du en del af den it-revolution, som finder sted lige nu. 

"Living Services" kalder engelske Mark Curtis de digitale tjenester, som er designet til at forvente og modsvare dine behov.


De bedste af dem reagerer på ændringer i omgivelserne og bevægelsesmønstre i real-time. Og de vil ifølge Mark Curtis ændre den måde, som vi lever, arbejder og leger på.

Det er derfor du skal finde en kop kaffe, sætte dig godt til rette og se Mark Curtis foredragsvideo her toppen af artiklen.

Oplægsholderen Mark Curtis er stifter og chief client officer i designfirmaet Fjord. Han har arbejdet med det digitale, mobility og design de seneste 30 år. 

Han holdt foredrag på Computerworld Summit 2016, der fandt sted fornylig.

I det eksklusive Computerworld-foredrag fortæller Mark Curtis om: 

- At alt vil blive digitaliseret og at næste skridt er 'living services', hvor service i real-time ændrer sig med udgangspunkt i kunden.

- Hvordan forbrugernes forventninger har ændret sig efter' at de har oplevet de nemme og brugervenlige løsninger hos digitaliserede virksomheder.

- Hvordan et serviceeftersyn på Mark Curtis' bil blev til en behagelig oplevelse med digitale løsninger - og hvordan han nu undrer sig over. at alle de andre serviceleverandører ikke lever op til den standard. 

- Hvorfor Amazon ser ud til at vinde platformskrigen i hjemmet med Echo-tjenesten. 

- At du bliver overhalet, hvis du kun fokuserer på prisen og at levere tjenester så billigt som muligt.

Mark Curtis talte på Computerworld Summit 2016.

Du kan allerede nu reservere din gratis plads på Summit 2017

Læs også:

Derfor vil bil-firmaerne få afgørende betydning for it-firmaerne i de kommende år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra FPT Software

    Flere Nordiske Virksomheder Ser mod Øst for Succesfuld Digital Transformation

    Kunstig intelligens (AI) og digital transformation bliver i stigende grad centrale elementer i danske virksomheders strategier.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S