Ny browser kommer med gratis VPN indbygget: Hent den her

Opera-browseren kommer med VPN indbygget fra fødslen i ny udgave. Hent den her.

Artikel top billede

Den næste udgave af Opera-browseren kommer med gratis VPN (virtual private network) indbygget fra starten.

Via en VPN-forbindelse kan man blandt andet sikre sig mod, at andre kan følge med i kommunikationen, skjule sin IP-adresse og få adgang til ellers blokerede websider, fordi de data, der sendes via den virtuelle tunnel, er krypterede.

"Nu er du ikke længere nødt til at downloade VPN-udvidelser eller betale for VPN-abonnementer for at få adgang til blokerede websider og beskytte din browsing, når du er på et offentligt WiFi," forklarer Opera i et blogindlæg.

Den norske browser er kendt for at implementere teknologier og løsninger, der især tiltaler teknologientusiaster og privacy-engagerede webbrugere.

"Denne vigtige privacy-forbedring markerer endnu et skridt mod at bygge en browser, der matcher folks forventninger i 2016," skriver Opera.

Læs også: Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

"Indtil nu har de fleste VPN-services og proxy-servere haft begrænsninger og været baseret på betalinger via abonnement."

"Med en gratis, ubegrænset og native VPN, der bare virker fra starten og ikke kræver noget abbonement, ønsker Opera at gøre VPN'er tilgængelige for alle," lyder det i blogindlægget.

Kniber med markedssandelen

Indtil videre kan du få adgang til VPN-funktionen via udviklerrudgaven af Opera 38.

Den kan du hente her.

Selvom Opera-browseren indeholde mange interessante funktioner, så har Opera svært ved at følge med på browser-markedet, hvad angår markedsandele.

Det er især Chrome og Safari, der i dag nupper brugerne på de forskellige platforme. 

Her i Danmark er det langt under en procent af webbrugerne, der anvender Opera. Se de forskellige browseres markedsandele her. 

Læs også:

Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank