Ny browser kommer med gratis VPN indbygget: Hent den her

Opera-browseren kommer med VPN indbygget fra fødslen i ny udgave. Hent den her.

Artikel top billede

Den næste udgave af Opera-browseren kommer med gratis VPN (virtual private network) indbygget fra starten.

Via en VPN-forbindelse kan man blandt andet sikre sig mod, at andre kan følge med i kommunikationen, skjule sin IP-adresse og få adgang til ellers blokerede websider, fordi de data, der sendes via den virtuelle tunnel, er krypterede.

"Nu er du ikke længere nødt til at downloade VPN-udvidelser eller betale for VPN-abonnementer for at få adgang til blokerede websider og beskytte din browsing, når du er på et offentligt WiFi," forklarer Opera i et blogindlæg.

Den norske browser er kendt for at implementere teknologier og løsninger, der især tiltaler teknologientusiaster og privacy-engagerede webbrugere.

"Denne vigtige privacy-forbedring markerer endnu et skridt mod at bygge en browser, der matcher folks forventninger i 2016," skriver Opera.

Læs også: Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

"Indtil nu har de fleste VPN-services og proxy-servere haft begrænsninger og været baseret på betalinger via abonnement."

"Med en gratis, ubegrænset og native VPN, der bare virker fra starten og ikke kræver noget abbonement, ønsker Opera at gøre VPN'er tilgængelige for alle," lyder det i blogindlægget.

Kniber med markedssandelen

Indtil videre kan du få adgang til VPN-funktionen via udviklerrudgaven af Opera 38.

Den kan du hente her.

Selvom Opera-browseren indeholde mange interessante funktioner, så har Opera svært ved at følge med på browser-markedet, hvad angår markedsandele.

Det er især Chrome og Safari, der i dag nupper brugerne på de forskellige platforme. 

Her i Danmark er det langt under en procent af webbrugerne, der anvender Opera. Se de forskellige browseres markedsandele her

Læs også:

Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job