Vigtig opdatering fra Google: Nu kan du køre Exchange i Gmail-appen på Android

Gmail-appen i Android får nu understøttelse af Microsofts Exchange-teknologi, som mange virksomheder anvender.

Artikel top billede

Her en uges tid efter, at EU valgte at åbne en omfattende sag mod Google på grund af den tætte kobling mellem Android og Googles egne apps, er Google klar med en opsigtsvækkende understøttelse af en af ærkerivalen Microsofts kerneteknologier.

Det bliver nemlig nu muligt at anvende Exchange fra Microsoft i Gmail-appen i Android.

Det meddeler Google i en kort meddelelse.

"Android Gmail-appen får en opdatering for at kunne underrstøtte brugere, der anvender flere mails eller kalendere med Microsoft Exchange."

"Nu kan du, uanset om du er på Google Apps eller Exchange, benytte Gmail-appen på en hvilken som helst Android-enhed til at sende og modtage mail," skriver Google.

Det ser ud til, at app-opdateringen allerede er klar i Googles Play-butik, for her lyder det nu under beskrivelsen af Gmail-appen:

"Understøttelse af flere konti - brug både Gmail-adresser og adresser fra andre udbydere (Outlook.com, Yahoo Mail eller andre IMAP/POP-konti) direkte i appen."

Mange muligheder på Android for virksomheder

Exchange-understøttelsen er et interessant træk fra Google, fordi det alt andet lige er med til at gøre Android-telefoner og -tablets mere attraktive for virksomhedsbrugerne, der typisk anvender Microsofts Exchange-teknologi til mail, kalender og kontakter.

Virksomhederne kan naturligvis fortsat vælge at anvende andre apps til Exchange på Android-produkterne, men nu er understøttelsen altså indbygget i direkte i Gmail-appen, hvilket også gør det lettere for brugerne, hvis de både anvender Gmail privat og Exchange på jobbet.

Det er efterhånden en del år siden, at Apple begyndte at understøtte Exchange i den almindelige mail-app på iPhone og iPad.

Samtidig har Microsoft især i de senere år satset massivt på at levere gode Outlook-apps til både Android og iPhone.

Læs også:

Alle advarede om kritiske Stagefright-sårbarheder i Android: Her afsløres antallet af reelle ofre

EU åbner stor Android-sag mod Google

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job