Revisions-gigant skal betale kæmpeerstatning efter sjusk i Stein Bagger-sagen

Blanke påtegninger i regnskabet hos IT-Factory koster det tidligere KPMG flere hundrede millioner kroner i erstatning. Her er det endelige beløb, som skal betales ved kasse 1.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær. (Foto: Mads Elkær)

I 2008 gik IT-Factory, med Stein Bagger i spidsen, nedenom og hjem.

I den forbindelse blev der samtidig rejst en kritik af det revisionsselskab, der førte bøgerne i IT-Factory.

Det var den tidligere revisions-kæmpe KPMG, der efterlod regnskaberne uden påtegnelser, hvilket fik kuratoren i boet efter IT-Factory, Boris Frederiksen, til at kræve 987 millioner kroner i erstatning.

Læs også: KPMG håber: Kan slippe for gigantkrav efter IT Factory

Nu er der så indgået et forlig mellem parterne, og girokortet skal udfyldes med et samlet beløb på 333 millioner gode danske kroner.

Det skriver Finans.

Mangler stadig 200 millioner

Jesper Dan Jespersen, der var bestyrelsesformand i KPMG, da problemerne hobede sig op, afviser stadig, at revisorerne gjorde noget forkert.

Revisorernes responsumudvalg er dog ikke færdige med at vurdere, om det faktisk er tilfældet.

Selv om afgørelsen er trukket ud i mange år, er kuratoren tilfreds med forliget.

"Vi kunne have ført en retssag, men den ville stå på i mange år, og der vil altid være en procesrisiko. Hvis man ønsker at lukke sådan en sag, inden man har hørt retten, så må man finde en vej, som begge kan være med på," siger Boris Frederiksen til Finans.

Regningen bliver betalt af revisionsfirmaets forsikringsselskab.

Der er yderligere 200 millioner kroner i spil, som forsvandt sammen med Stein Bagger.

Hvor pengene er blevet af, er stadig et mysterium.

Læs også:

KPMG kræver pure frifindelse i IT Factory-opgør

KPMG håber: Kan slippe for gigantkrav efter IT Factory

KPMG forsvarer rapport: Bagger fremstod regelret

Revisor angriber IBM: Overså IT Factory-advarsel

Drop aftaler med it-svindlere: 200 mio. er stadig væk

Her er ti huller i Stein Bagger-sagen

Seks år efter it-skandale: Jensby-ruin går til domstol

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job