Revisions-gigant skal betale kæmpeerstatning efter sjusk i Stein Bagger-sagen

Blanke påtegninger i regnskabet hos IT-Factory koster det tidligere KPMG flere hundrede millioner kroner i erstatning. Her er det endelige beløb, som skal betales ved kasse 1.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær. (Foto: Mads Elkær)

I 2008 gik IT-Factory, med Stein Bagger i spidsen, nedenom og hjem.

I den forbindelse blev der samtidig rejst en kritik af det revisionsselskab, der førte bøgerne i IT-Factory.

Det var den tidligere revisions-kæmpe KPMG, der efterlod regnskaberne uden påtegnelser, hvilket fik kuratoren i boet efter IT-Factory, Boris Frederiksen, til at kræve 987 millioner kroner i erstatning.

Læs også: KPMG håber: Kan slippe for gigantkrav efter IT Factory

Nu er der så indgået et forlig mellem parterne, og girokortet skal udfyldes med et samlet beløb på 333 millioner gode danske kroner.

Det skriver Finans.

Mangler stadig 200 millioner

Jesper Dan Jespersen, der var bestyrelsesformand i KPMG, da problemerne hobede sig op, afviser stadig, at revisorerne gjorde noget forkert.

Revisorernes responsumudvalg er dog ikke færdige med at vurdere, om det faktisk er tilfældet.

Selv om afgørelsen er trukket ud i mange år, er kuratoren tilfreds med forliget.

"Vi kunne have ført en retssag, men den ville stå på i mange år, og der vil altid være en procesrisiko. Hvis man ønsker at lukke sådan en sag, inden man har hørt retten, så må man finde en vej, som begge kan være med på," siger Boris Frederiksen til Finans.

Regningen bliver betalt af revisionsfirmaets forsikringsselskab.

Der er yderligere 200 millioner kroner i spil, som forsvandt sammen med Stein Bagger.

Hvor pengene er blevet af, er stadig et mysterium.

Læs også:

KPMG kræver pure frifindelse i IT Factory-opgør

KPMG håber: Kan slippe for gigantkrav efter IT Factory

KPMG forsvarer rapport: Bagger fremstod regelret

Revisor angriber IBM: Overså IT Factory-advarsel

Drop aftaler med it-svindlere: 200 mio. er stadig væk

Her er ti huller i Stein Bagger-sagen

Seks år efter it-skandale: Jensby-ruin går til domstol

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse