KPMG håber: Kan slippe for gigantkrav efter IT Factory

En dom i Højesteret i IT Factory-sagen får KPMG til at vejre morgenluft, inden milliard stort erstatningsopgør med kurator skal afgøres.

Artikel top billede

Stein Baggers svindel holder gang i de danske retssale flere år efter, han blev dømt. (Foto: Torben Klint)

Stein Baggers ugerninger skaber ballade og aktivitet i landets retssale flere år efter, han selv blev dømt syv års fængsel i 2009.

Således har IT Factorys revisor KPMG, der af kurator Boris Frederiksen i boet efter it-selskabet er sagsøgt for 987 millioner kroner for svigt, tygget på en dom i Højesteret.

Dommen drejer sig om leasingaftaler hos IT Factory, hvor Stein Bagger har forfalsket bestyrelsesformand Asger Jensbys underskrift, og hvor softwarelicenserne slet ikke eksisterede.

Slagsmålet mellem de to leasingfirmaer i sagen går derfor på aftalerne gyldighed og dermed selvfølgelig spørgsmålet, om hvem der reelt skal betale hvad.

Højesteret konkluderer, at da "softwarelicenserne ikke eksisterede, har Fortis Lease ikke leveret en væsentlig del af sin ydelse".

"De Lage Landen Finans er derfor berettiget til at hæve aftalen med Fortis Lease og kræve tilbagebetaling af købesummen med fradrag af de leasingydelser, der er modtaget fra IT Factory inden dette selskabs konkurs," står der i dommen, der er en lille måned gammel.

KPMG er "godt tilfredse"

Hos revisorgiganten er man godt tilfreds med dommen, fordi selskabet som modtræk til kurators sagsmål har krævet at få afprøvet kreditorers krav.

Og her er, ifølge KPMG, en række lighedspunkter med den afsagte dom. Nemlig særligt vedrørende bedømmelsen af manglende indhold i aftalerne.

"Vi ser en række paralleller til vores sag mod konkursboet efter IT Factory. Vi er enige i Højesterets dom og er godt tilfredse," lyder det fra presse og kommunikationschef Michael Basland fra KPMG.

KPMG ønsker dog ikke at gå længere ind i argumenterne, da man ikke vil føre den kommende retssag i medierne.

I dom nævnes milliard-opgør

I den afsagte dom nævnes netop det milliard-store opgør, hvis tidsplan er usikker.

Her fremgår det, at parterne i den afsluttede Højesteretssag også bliver hevet ind i den store erstatningssag.

"Kurator i IT Factory under konkurs, advokat Boris Frederiksen, har ved brev af 24. november 2010 meddelt, at det krav på cirka 18,6 mio. kr., som De Lage Landen Finans har anmeldt i konkursboet, med en mindre korrektion vil blive indstillet til godkendelse, jf. konkurslovens § 97."

"Det fremgår af brevet, at kurator har lagt til grund, at Stein Bagger har forfalsket Asger Jensbys underskrift på rammeaftalen, og at tegningsreglerne således ikke er blevet fulgt."

"Det er imidlertid kurators opfattelse, at aftalen er bindende for selskabet efter regler om stillings-fuldmagt, tolerancefuldmagt eller adfærdsfuldmagt," står der i Højesteretsdommen.

Imidlertid er KPMG ikke enige i den opfattelse.
 
"Ved et kreditormøde til fordringsprøvelse, der blev afholdt den 8. december 2010, fremkom det revisionsselskab, der havde været revisor for IT Factory, med indsigelser over for kurators indstilling."

"På denne baggrund skete der udsættelse af prøvelsen af blandt andet det krav, som De Lage Landen Finans har anmeldt. Ved stævning af 4. januar 2011 har revisionsselskabet indstævnet 10 selskaber, herunder parterne i denne sag, med påstand om afvisning af de anmeldte fordringer."

Hvornår disse fordringer vil blive afprøvet, er altså uvist på nuværende tidspunkt, men KMPG glæder sig altså over dommen.  
 
Kurator uenig
Hos kurator Boris Frederiksen er opfattelsen en anden end hos KPMG af dommens betydning for den store erstatningssag mod KPMG og bestyrelsen.

"Dommen har ingen eller maksimalt meget begrænset betydning," siger han også uden at gå ind i en længere juridisk udredning i pressen.  

IT Factory-skandalen er blevet kaldt en af landet største nogensinde, hvor langt hovedparten af omsætningen i selskabet viste sig at være varm luft.

To personer er blevet dømt i sagen, nemlig den administrerende direktør Stein Bagger og samarbejdspartneren Mikael Ljungman.

Angiveligt mangler der fortsat mange millioner kroner fra svindelnummeret, der er kanaliseret væk via en stribe selskaber i udlandet.

Revisor-selskabet KPMG er blevet sagsøgt for svigt, ligesom bestyrelsesformand Asger Jensby og bestyrelsesmedlem Henning Børgesen og indklaget for svigt i samme erstatningssag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory