Microsoft slået af tronen for første gang: IE er ikke længere verdens mest udbredte browser

Microsofts Internet Explorer har i mange år været verdens mest udbredte browser. Men nu er det slut.

Artikel top billede

Den 21 år gamle browser Internet Explorer er for første gang blevet overhalet af Google Chrome, der i april ifølge Net Applications rundede en markedsandel på 41,7 procent.

Chrome er i april gået 2,6 procent-point frem.

Det er nok til at overhale Internet Explorer, der efter at have tabt store markedsandele i mange måneder i træk nu er nede på en global markedsandel på 41,4 procent.

IE gik i april to procentpoint tilbage.

Marginal - men tendensen er klar
Forskellen i udbredelsen af de to store browsere er altså marginal, men tendensen er klar: Chrome har vundet frem i flere måneder, mens IE er gået støt tilbage.

Det ser heller ikke for godt ud for Mozillas Firefox, der for første gang siden 2006 er faldet til en markedsandel på under 10 procent.

Apples Safari og Opera Softwares Opera-browser ligger nogenlunde stabilt med andele på henholdsvis 4,9 procent og 1,9 procent af markedet.

Microsofts eget valg
Microsoft er på mange måder selv ansvarlig for Internet Explorers markante nedtur.

For Microsoft besluttede for et par år siden, at selskabet ikke længere ville understøtte et hav af forskellige versioner af browseren: Brugerne skulle over på IE11 eller Edge.

Skiftet 'motiverede' Microsoft ved at meddele, at selskabet ville stoppe med at udsende sikkerhedsopdateringer til ældre versioner af browseren.

De allersidste opdateringer til de ældre versioner blev således udsendt i januar.

Det kan du læse mere om her: Slut med opgraderinger til alle ældre versioner af Internet Explorer: Microsoft sender din browser på pension

Beskeden om, at deres gamle browser alligevel skulle aflives, har fået mange brugere af IE til at kigge sig bredere om efter en ny yndlings-browser. Og det har altså fået mange til at vælge Chrome fremfor IE.

Siden denne udmelding i august 2014 er Internet Explorer gået 29 procent tilbage, hvilket er den største tilbagegang, som nogen af de store browser nogensinde har været genstand for.

Herhjemme følger vi tendensen. Nye målinger viser tydeligt, at vi i Danmark hælder til Chrome - samt Apples Safari.

Det kan du læse mere om her: Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Læs også:

Ny browser kommer med gratis VPN indbygget: Hent den her

Gør dig klar: Microsoft pensionerer snart de fleste IE-versioner

Microsoft på vej med besked til millioner af brugere: Nu skal gamle browsere fjernes

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS