Til kampdag med Prosa: Derfor svinger it-fagforeningsgfolkene stadig med de røde faner

Reportage: Hvem er de it-folk, der svinger med fanerne til arbejdernes internationale kampdag egentlig, og hvorfor gør de det? Mød tre af bannerbærerne i it-fagforeningen Prosas 1. maj demonstration.

Artikel top billede

Nogen skal jo gå forrest. Foto: Joachim Selliken

Der er to slags folk til demonstrationer: Dem, der går med og klapper af talerne, og dem, der går forrest med bannerne.

Men hvem er de sidstnævnte egentlig, og hvorfor går de forrest?

I weekenden deltog tusindvis af danskere i demonstrationer på arbejdernes internationale kampdag - heriblandt tre bannerbærere fra it-fagforeningen Prosa.

De marcherede med til den store demonstration i Fælledparken i København.

Fanen er et symbol for fagligt tilhørsforhold

Erik Swiatek bærer Prosas røde fane og går forrest i demonstrationen. Han er 67 år, men arbejder stadig som it-supporter 10 timer om ugen.

"Jeg har jo en dobbeltkasket på i dag. Jeg var faglig næstformand i Prosa i tre år og forbundssekretær i fire år."

Hvorfor går du med fanen?

"Jeg voksede op med fanen som et symbol for fagligt tilhørsforhold. Og så er det også sundt at gå."

Man bidrager med det, man kan

Ove Larsen er en af de fire mænd, der går med et bredt banner lige bag Erik Swiatek. 'Styrk det digitale selvforsvar' står der på banneret.

Hvorfor går du med et banner?

"Jeg har været aktiv siden Echelon tilbage i 1990'erne. Prosa stiller en ramme op, som mange folk kan mødes i. Så bidrager man med det, man kan bidrage med."

Rygepause

En tredje bannerbærer er Thomas Hansen, der beskriver sig selv som it-medarbejder og privatlivsnørd.

"Jeg er for at hjælpe til i Prosas krypto-bod i Fælledparken. Det er andet år i træk, at jeg giver en hånd med det."

Hvorfor går du med et banner?

"Ham, der holdt banneret, skulle ryge, så jeg trådte til, mens han ordnede det."

Læs også: Derfor er Prosa med til 1. maj - digitalt privatliv og kriminelle politikere

Annonce

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S