Din næste pc kan få en ekstrem skærmopløsning: Det kan du vente dig

Skærmene på de bærbare pc'er tager et enormt spring, hvad angår opløsningen. Producenterne har nemlig brug for at øge pc-salget igen.

Artikel top billede

Microsofts Surface Book er et af de produkter, der har været med til at starte kapløbet om højere opløsninger på pc-skærme.

Pc-markedet har i flere år efterhånden været ramt af en alvorlig krise med en tilbagegang i salget, der gør ondt på selv de allerstørste spillere på markedet.

Paradoksalt nok kan netop denne krise betyde, at vi nu kan se frem til et nyt teknologi-spring, hvad angår skærmopløsningen på de bærbare pc'er.

Det skriver analysefirmaet iSuppli.

"På grund af den lave indtjening på high definition (HD) notebook pc skærmpaneler, er panel-producenterne begyndt at mindske produktionen til fordel for full HD (FHD) paneler."

"FHD paneler ventes derfor at nyde godt af høj vækst frem til 2018 og kan blive mainstream i pc'er om tre år," lyder forudsigelsen fra iSuppli, der samtidig tilføjer, at nogle producenter også er begyndt at satse på endnu mere ekstreme opløsninger i form af ultra HD (UHD).

Surface Book startede kapløbet

"Microsoft introducerede sin Surface Book med høj opløsning (3.000 x 2.000 pixels) sidste år, hvilket er en af grundene til, at skærme med højere opløsning nu bliver en nøgle til differentiering for premium notebooks," udtaler Jason Hsu, der er analytiker hos iSuppli.

Det fremhæves dog også i analysen, at det kan blive en udfordring for producenterne, at så mange forbrugere først og fremmest kigger på prisen, når de køber en ny pc.

Det handler i mindre grad end tidligere om bedre performance, når man står i butikken og skal vælge en pc, skriver iSuppli. 

"Performance er ikke længere den vigtigste motivation, når forbrugere skal erstatte gamle pc'er." 

"Spillerne i industrien ser nu på, hvad der kan være den næste drivkraft for bærbare og mener, at skærmene kan spille en større rolle."

Mens langt de fleste pc'er, der sælges i 2016, har en HD-skærm, ventes det i 2018 at være FHD, der er den dominerende opløsning, vurderer iSuppli. 

Læs også: 

Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Salget vender: Pc'en er ikke død alligevel

Test: Ny iPad Pro på 9,7-tommer er den bedste tablet - men måske skal du købe en anden

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job