Din næste pc kan få en ekstrem skærmopløsning: Det kan du vente dig

Skærmene på de bærbare pc'er tager et enormt spring, hvad angår opløsningen. Producenterne har nemlig brug for at øge pc-salget igen.

Artikel top billede

Microsofts Surface Book er et af de produkter, der har været med til at starte kapløbet om højere opløsninger på pc-skærme.

Pc-markedet har i flere år efterhånden været ramt af en alvorlig krise med en tilbagegang i salget, der gør ondt på selv de allerstørste spillere på markedet.

Paradoksalt nok kan netop denne krise betyde, at vi nu kan se frem til et nyt teknologi-spring, hvad angår skærmopløsningen på de bærbare pc'er.

Det skriver analysefirmaet iSuppli.

"På grund af den lave indtjening på high definition (HD) notebook pc skærmpaneler, er panel-producenterne begyndt at mindske produktionen til fordel for full HD (FHD) paneler."

"FHD paneler ventes derfor at nyde godt af høj vækst frem til 2018 og kan blive mainstream i pc'er om tre år," lyder forudsigelsen fra iSuppli, der samtidig tilføjer, at nogle producenter også er begyndt at satse på endnu mere ekstreme opløsninger i form af ultra HD (UHD).

Surface Book startede kapløbet

"Microsoft introducerede sin Surface Book med høj opløsning (3.000 x 2.000 pixels) sidste år, hvilket er en af grundene til, at skærme med højere opløsning nu bliver en nøgle til differentiering for premium notebooks," udtaler Jason Hsu, der er analytiker hos iSuppli.

Det fremhæves dog også i analysen, at det kan blive en udfordring for producenterne, at så mange forbrugere først og fremmest kigger på prisen, når de køber en ny pc.

Det handler i mindre grad end tidligere om bedre performance, når man står i butikken og skal vælge en pc, skriver iSuppli. 

"Performance er ikke længere den vigtigste motivation, når forbrugere skal erstatte gamle pc'er." 

"Spillerne i industrien ser nu på, hvad der kan være den næste drivkraft for bærbare og mener, at skærmene kan spille en større rolle."

Mens langt de fleste pc'er, der sælges i 2016, har en HD-skærm, ventes det i 2018 at være FHD, der er den dominerende opløsning, vurderer iSuppli. 

Læs også: 

Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Salget vender: Pc'en er ikke død alligevel

Test: Ny iPad Pro på 9,7-tommer er den bedste tablet - men måske skal du købe en anden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S