Microsoft færdig med Nokia: Sælger de sidste rester til kinesere for to milliarder kroner

Microsoft kaster håndklædet i ringen og sælger Nokia-brandet for mere end to milliarder.

Artikel top billede

Efter flere år med vigende interesse opgiver Microsoft nu helt sine planer for de såkaldte feature phones - gammeldags mobiltelefoner.

Kinesiske FIH Mobile, som ejes af industri-kæmpen Foxconn, overtager rettighederne til Nokia-brandet og 4.500 medarbejdere for 2.3 milliarder kroner.

Det skriver teknologi sitet The Verge.

Det kan virke lidt absurd at betale flere milliarder kroner for noget, som ikke tilbyder en eneste nyhed, men der er mening i galskaben.

Kæmpe sællert

For de helt basale Nokia-telefoner har et enormt marked både i den tredje verden og blandt magelige europæere, som ikke gider at få sand i deres smartphone, når de tager på stranden.

Så enormt et marked, at der sælges op til 100 Nokia telefoner i minuttet. Det er et marked, som Foxconn kan tjene ikke så få kroner hjem på i de kommende år.

Det kan du læse mere om her: Denne Nokia 105-telefon sælges der 100 af i minuttet - og den nye version kan holde strøm i 35 dage

I mellemtiden slipper Microsoft med salget fri af et marked, som firmaet ikke har nogen reel interesse i. I stedet kan folkene i Redmond fokusere deres energi på at få liv i markedet for Windows mobiler.

Læs også: Så er det officielt:  Nokia klar til smartphone-comeback

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S