Microsoft færdig med Nokia: Sælger de sidste rester til kinesere for to milliarder kroner

Microsoft kaster håndklædet i ringen og sælger Nokia-brandet for mere end to milliarder.

Artikel top billede

Efter flere år med vigende interesse opgiver Microsoft nu helt sine planer for de såkaldte feature phones - gammeldags mobiltelefoner.

Kinesiske FIH Mobile, som ejes af industri-kæmpen Foxconn, overtager rettighederne til Nokia-brandet og 4.500 medarbejdere for 2.3 milliarder kroner.

Det skriver teknologi sitet The Verge.

Det kan virke lidt absurd at betale flere milliarder kroner for noget, som ikke tilbyder en eneste nyhed, men der er mening i galskaben.

Kæmpe sællert

For de helt basale Nokia-telefoner har et enormt marked både i den tredje verden og blandt magelige europæere, som ikke gider at få sand i deres smartphone, når de tager på stranden.

Så enormt et marked, at der sælges op til 100 Nokia telefoner i minuttet. Det er et marked, som Foxconn kan tjene ikke så få kroner hjem på i de kommende år.

Det kan du læse mere om her: Denne Nokia 105-telefon sælges der 100 af i minuttet - og den nye version kan holde strøm i 35 dage

I mellemtiden slipper Microsoft med salget fri af et marked, som firmaet ikke har nogen reel interesse i. I stedet kan folkene i Redmond fokusere deres energi på at få liv i markedet for Windows mobiler.

Læs også: Så er det officielt:  Nokia klar til smartphone-comeback

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest