Denne Nokia 105-telefon sælges der 100 af i minuttet - og den nye version holder strøm i 35 dage

Imens Microsoft har store problemer på smartphone-markedet, så har Nokia 105-telefonen solgt over 100 millioner enheder siden 2013. Og nu får 105 en makeover.

Artikel top billede

Foto: Microsoft

100 millioner siden 2013. Så mange Nokia 105-telefoner er blevet solgt på verdensplan siden lanceringen af den lille, men meget traditionelle og "nokiaske" telefon, som minder om noget, der er sluppet ud af en tidsmaskine fra midt 00'erne.

100 millioner. Det svarer til 100 i minuttet - eller cirka to hvert sekund. Vi skal altså ikke helt afskrive interessen for en klassisk mobiltelefon eller feature-phone, som de også kaldet i dag.

Der er stadig stor interesse, og interessen ligger ikke kun i Afrika og andre U-landsområder.

Blandt andet fortæller Microsoft, at 105 er meget populær i Europa - nok på grund af Nokia-mærket - som en ekstra telefon til stranden, festen, børnene og så videre.

Hvorfor? Det er en klassisk feature-phone uden et hav af smarte apps, som ud over ringe og sms'e kan gå på nettet.

Og fordi den kun koster 180 kroner.

Nu kommer der en ny version af Nokia 105, som får nyt design og en vanvittig batterilevetid.

Vildt batteri og lommelygte
Den lille feature-phone får nu en velfortjent opdatering.

Blandt andet får designet et skub opad med inspiration hentet fra de større Lumia-smartphones, og samtidig kan "kontakt"-appen have over 2.000 kontakter. Det lyder måske som en ligegyldig ting, men i udviklingslandene er sådan en feature vigtig.

Samtidig får telefonen en opdatering til batteriet, så Nokia 105 kan være på standby i op til 35 dage. Så kan de store smartphones, som bryster sig af to dages batterilevetid, godt gå hjem.

Derudover kan du skille Nokia 105 fuldstændig ad, så du kan komme ind og gøre den rent eller udskifte specifikke dele.

Til sammenligning med de 100 millioner solgte enheder på to år havde iPhone 6, den mest populære iPhone til dato, været langet over disken 54 millioner gange tilbage i perioden september '14 til januar '15.

Den nye Nokia 105 er allerede klar til at købe nu.

Læs også: Microsoft fyrer 7.800 mand i sin mobil-division efter Nokia-fiasko - helt ny smartphone-strategi på trapperne

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS