Artikel top billede

Intel lukker Aalborg-afdeling - 250 ansatte mister jobbet

It-giganten Intel lukker i løbet af det næste år sin afdeling i Aalborg. 250 ansatte mister deres job.

Den amerikanske it-gigant Intel lukker ifølge TV2 Nord sin afdeling i Aalborg og fyrer firmaets 250 danske medarbejdere.

Lukningen er en konsekvens af en international tilpasning i koncernen, som på globalt plan skiller sig af med tilsammen 12.000 medarbejdere, hvilket svarer til omkring 11 procent af Intels samlede medarbejderskare.

De ansatte fik her til eftermiddag beskeden om lukningen, som vil ske glidende over det næste år.

Afdelingen i Aalborg har blandt andet udviklet software til mobiltelefoner.

Mange af de ansatte er ifølge TV2 Nord højt specialiserede ingeniører, som oprindelig kommer fra virksomheden Infineon, som Intel overtog i 2010 via en milliardhandel.

Læs også:

Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Intel får stor dansk afdeling efter milliard-handel




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere