Nyt internetkabel på 6.600 kilometer er 16 millioner gange hurtigere end din opkobling

Hvad er det, der er 16 millioner gange hurtigere end din internetforbindelse? Det er det nye søkabel som Microsoft og Facebook vil bygge for at forbinde USA og Europa. Her skal det ligge.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Facebook og Microsoft lægger 6.600 kilometer internetkabel på tværs af Atlanterhavet - og der er fart på pakketransporten under vandet.

Projektet er blevet døbt Marea, hvilket betyder tidevand på spansk, og det skal forbinde Virginia i USA med Bilbao i Spanien med en højkapacitetsforbindelse, der kan transportere datapakker under havoverfladen.

Med en længde på 6.600 kilometer bliver kablet - i følge firmaerne -det længste højkapacitetskabel i Atlanten.

Og det er ikke bare længden, der er imponerende. Det er også hastigheden.

Båndbredden ligger på 160 terabit per sekund, hvilket svarer til omkring 16 millioner almindelige husmands-internetopkoblinger. 

Det er websiden Wired, der fortæller om kablet.

Kablet skal være en vigtig komponent i virksomhedernes infrastruktur så de kan håndtere at sende de enorme mængder af data, der bliver konsekvensen af de to firmaers ekspanderende sky-tjenester, der skal transportere indhold til datacentre rundt omkring i verden.

Facebooks skal håndtere data fra 1,6 milliarder brugere og Microsoft skal drive tjenester som Azure, Xbox Live og Office 365.

Microsoft siger i en officiel udtalelse i forbindelse med byggeriet, at det skal øge interoperabiliteten med andre netværksudrulninger, hvilket vil medføre, at "det vil sænke omkostningerne og gøre det lettere at vedligeholde og opgradere udstyr."

Google har allerede to kabler

Udlægningen af søkabler er ikke noget nyt.

Google har eksempelvis investeret i to. Et fra USA's vestkyst til Japan og et, som forgrener sig til flere dele af Asien.

Udlægningen af kablet starter til august og forventes at være udført i oktober 2017.

Læs også:
Skade på søkabel gør nettet langsomt

Nyt fiberkabel til Afrika

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College